O Bognarjevi Slavki
Knjigo s preprostim naslovom Bognarjeva Slavka je po njenih zapiskih uredil in izdal sovaščan z Loga nad Škofjo Loko Vladimir Ahlin - Premetovc.
Ko je Vladimir Ahlin - Premetovc lani poleti na literarnem večeru predstavil knjigo Vrnitev, v kateri je popisal svojo življenjsko zgodbo, je o svojih načrtih za prihodnost dejal, da pripravlja še eno knjigo, tokrat o sovaščanki z Loga Bognarjevi Slavki (1921–2009). Držal je obljubo in knjigo v samozaložbi izdal v izteku preteklega leta. Kot je zapisal, je knjiga nastala po pripovedovanju njegovega očeta Rudolfa Ahlina in Slavkinem rokopisu, katerega faksimile je v celoti objavljen v drugem delu knjige. V prvem delu knjige avtor opisuje zgodovino domačije pri Bognarju, ki sega še v 19. stoletje na kmetijo pr' Kovskarju v Kovski Vrh nad Visokim. Sledimo pripovedi o pogorelem dvojnem kozolcu, nesrečni zgodbi Slavkinega očeta Matevža, ki je v tem spodnjem delu Poljanske doline postal priznani bognar (izdelovalec lesenih koles za vprežne vozove), se poročil in imel tri hčere, ena izmed njih je bila Slavka. Beremo o težkem življenju na začetku dvajsetega stoletja, o revščini, odhajanju moških s trebuhom za kruhom v Ameriko in pogumnih ženskah, ki so z otroki ostajale doma, o prvi svetovni vojni, španski gripi …
V nadaljevanju sledimo Slavkinim spominom na otroška in mlada leta, ko je morala služiti na kmetiji, na čas druge svetovne vojne, beremo o lepih, a še bolj žalostnih trenutkih njenega življenja, o obeh možeh, ki sta prezgodaj umrla, eden zaradi bolezni, drugi v delovni nesreči. Na stara leta, nekaj let pred smrtjo, je zapisala spomine na svoje življenje.
»Resnična zgodba vas popelje stare čase in življenje v naši vasici Log ter bližnji okolici,« ob knjigi razmišlja avtor Vladimir Ahlin. Drži. Pretresljiva zgodba o Bognarjevi Slavki je spomin na težko življenje v teh krajih v preteklosti, hkrati pa nam da misliti tudi o življenju, ki ga živimo današnji sodobniki.