Nagrajence razglasili po spletu
Gault&Millau Slovenija 2021
Kljub za gostince turbulentnemu letu 2020, ki se kar noče končati, so inšpektorji Gault&Millau Slovenija uspeli opraviti obiske restavracij in popularnih zbirališč ter s tem zagotoviti izdajo vodnika Gault&Millau Slovenija za leto 2021. V njem je predstavljenih 153 restavracij, več kot 80 POP zbirališč, 67 vinskih kleti s 198 ocenjenimi vzorci vina, 13 pivovarn ter več kot 30 karakterističnih slovenskih živilskih produktov. Vodnik bo kmalu naprodaj in takrat bomo lahko videli, kdo vse se je dokončno uvrstil vanj in ali so Gorenjci v njem ohranili pridobljene kape iz preteklega leta. Med njimi namreč najdemo kar precej takih, ki se lahko pohvalijo s kar po tremi kapami, kar pomeni po Gault&Millau kuhinjo visoke kakovosti.
Tokrat smo izvedeli le, kakšen je najboljši »šesthodni meni« vodnika za letošnje leto – torej imena prejemnikov štirih kap. Te pomenijo kuhinjo zelo visoke kakovosti, petih kap (kuhinja izjemne kakovosti) pa pri nas še niso podelili. V vodniku pa zasledimo tudi lepo število tistih, ki so pridobili dve in eno kapo – dve pomenita avtorsko in ena dobro kuhinjo. »Zdaj je postalo že skoraj tradicionalno, da vodnik vsako leto malce osvežimo. Lani smo dodali nove sklope, med drugim tudi karakteristične slovenske živilske produkte, katerih nabor letos še povečujemo. Prav tako letos ne boste zasledili več najboljše restavracije, temveč izbor najboljših restavracij, ki so prejele po štiri kape. S tem usklajujemo prakso Gault&Millau po svetu ter na piedestal postavljamo vse gostince, ki so si uspeli izboriti zavidljive štiri kape,« pravi Mira Šemić, direktorica Gault&Millau Slovenija. »Posebej želim poudariti, da so štiri kape veliko priznanje in njihovo ohranjanje iz leta v leto potrjuje izredno kakovost in vrhunskost restavracije oziroma gostinca,« še dodaja.
Kdo je najboljši po izboru gastronomskega vodnika Gault&Millau Slovenija za leto 2021, smo letos izvedeli na malce drugačen način: virtualno. Razglasitev najboljših je vodila kar Šemićeva, na pomoč pa ji je priskočil znani gostinec Tomaž Kavčič iz Gostilne Pri Lojzetu – Dvorec Zemono. Poleg najboljših restavracij pa smo izvedeli še, kdo je postal chef leta, prihodnosti, tradicije, najboljši POP ter mladi talent, natakar/sommelier in katera je najboljša slaščičarna. Tu pa so pri razglasitvi Šemićevi pomagali lanskoletni dobitniki nazivov. Gledalce dogodka je skozi ekran nagovorila še Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, ki je tudi glavni partner projekta.
Izvedeli smo, da med dobitniki štirih kap ostajajo Gostilna pri Lojzetu – Dvorec Zemono (Vipava), Hiša Franko (Staro selo pri Kobaridu), Hiša Denk (Zgornja Kungota), Ošterija Debeluh (Brežice), Restavracija Mak (Maribor) in Restavracija Strelec (Ljubljana). Drugi nazivi pa si sledijo takole: chef prihodnosti 2021 je Luka Košir (Gostišče Grič, Šentjošt nad Horjulom), mladi talent Leon Pintarič (Gostilna Rajh, Murska Sobota), najboljši natakar/sommelier Grega Repovž (Gostilna Repovž, Šentjanž), najboljši POP Wine Bar Šuklje (Ljubljana) in najboljša slaščičarna Fetiche patisserie (Ljubljana). Imamo pa še naziv chef tradicije, ki ga je lani prejel Uroš Štefelin iz Vile Podvin iz Mošenj in ga je letos predal ženski naslednici, edini gorenjski predstavnici v naboru: chefinja tradicije 2021 je tako postala Mojca Trnovec iz Gostilne Mihovec iz Zgornjih Pirnič.
V velikem finalu, kot je Šemićeva poimenovala razglasitev najboljšega chefa za 2021, pa je čast razglasitve prepustila chefu leta 2019 Igorju Jagodicu, kuharskemu mojstru gorenjskih korenin, ki svojo kuhalnico vrti v znanem ljubljanskem Strelcu. Chef leta 2021 je tako postal Gregor Vračko iz Hiše Denk, ki se je v predstavitveni izjavi tudi humorno izrazil, da na gostinstvo gleda kot na maratonski šport. Poudaril pa je še, da moraš biti v kuhinji tisto, kar si, brez odkrivanja neke tople vode. In da je za ideje včasih dovolj, če pogledaš vase ali se samo ozreš po okolici.