Katere ukrepe prinaša PKP8
Med novostmi so kritje bremena delodajalcem zaradi dviga minimalne plače, subvencioniranje skrajšanega delovnega časa tudi za kmetije in solidarnostni dodatek za polnoletne dijake.
Kranj – Osnutek osmega protikoronskega paketa ukrepov (PKP8), vrednega okoli 320 milijonov evrov, ki ga je vlada potrdila minuli četrtek, so konec tedna obravnavali socialni partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu. Ker so imeli vladni predstavniki mandat le za evidentiranje predlogov socialnih partnerjev, ne pa tudi za njihovo uskladitev, so pogajanja na predlog sindikatov v soboto prekinili. Ko to poročamo, tako še ni znano, ali bodo kljub zastoju pri pogajanjih končni predlog PKP8 poslanci prejeli že do sredine tega tedna, kot je napovedal minister za delo Janez Cigler Kralj.
Osnutka PKP8 vlada ni javno objavila, a kar nekaj rešitev že nekaj časa kroži v javnosti. Poročali smo že, da ključna ukrepa za ohranitev delovnih mest – subvencioniranje skrajšanega delovnega časa in čakanje na delo doma – ostajata. Ukrep čakanja na delo doma bodo podaljšali do konca aprila, vlada pa si bo pridržala pravico, da ga dodatno podaljša še dvakrat po mesec dni. PKP8 naj bi razširil subvencioniranje skrajšanega delovnega časa tudi na kmetije, ki zaposlujejo delavce na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
Eden glavnih ukrepov bo kritje dela bremena delodajalcem zaradi dviga minimalne plače, ki naj bi po novem znašala 1024,24 evra bruto. Delodajalcem bodo pomagali na način, da bi od januarja do junija najnižjo osnovo za socialne prispevke znižali s šestdeset odstotkov povprečne plače na višino minimalne plače, država pa bi tako nosila okoli 42 odstotkov bremena razlike višine minimalne plače. Skupno bo ukrep, ki ga vlada lahko podaljša še do konca leta, državni proračun stal okoli 47 milijonov evrov.
PKP8 vsebuje še več drugih ukrepov. Med predvidenimi je razširitev kroga upravičencev do enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov tudi na vojne veterane, ki imajo veteranski dodatek kot edini prejemek, in invalide, ki prejemajo nadomestilo po zakonu o socialnem vključevanju invalidov. Prav tako je predvideno izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 50 evrov za polnoletne dijake. Vlada predlaga tudi začasno polno plačilo socialnih prispevkov verskim uslužbencem.
Med načrtovanimi je ukrep izvajanja podaljšane obravnave bolnikov v bolnišnicah, ki se nanaša na čas, potreben za okrevanje. Kot je povedal Cigler Kralj, bo zagotavljanje podaljšane obravnave osebi lahko trajalo največ trideset dni z možnostjo podaljšanja še za naslednjih trideset dni. Še naprej, do konca leta, bo veljal ukrep, da se delavcu enkrat v koledarskem letu omogoči koriščenje bolniške odsotnosti z dela brez potrdila zdravnika do tri zaporedne dni.
S PKP8 naj bi vlada omogočila tudi poroštvo za kredite banke SID podjetjem iz turizma in gostinstva. Za prihodnje mesece napovedujejo tudi nove razpise za nepovratna sredstva turističnim podjetjem. Do konca junija naj bi podaljšali tudi možnost koriščenja nadomestil za avtobusne in železniške prevoznike, izvajalce mestnih prevozov in prevoznike s kombiji.