Vesel, da živi in lahko hodi v hribe
Janko Meglič z Jesenic je že drugič postal zmagovalec akcije Osvajalec Španovega vrha. Lani ga je osvojil kar 346-krat! Z vsakodnevno hojo v hribe je premagal tudi hudo bolezen, raka na glasilki.
Če sešteje vse dosedanje vzpone na Španov vrh, se jih je nabralo že krepko čez tisoč. In če z vsakim vzponov napravi 350 višinskih metrov, to znese vsaj 350 tisoč metrov, kar je toliko, kot bi 40-krat osvojil najvišjo goro sveta, Mont Everest (visok 8849 metrov).
»Zdravniki so svoje naredili, zdaj pa moram za svoje zdravje poskrbeti sam!« odločno pravi 56-letni Jeseničan Janko Meglič, ki je pred štirimi leti zbolel za rakom na glasilki. Pogumno se je spoprijel z boleznijo in jo premagal, tudi tako, da je začel vsak dan hoditi v hribe. Pridružil se je akciji Zavoda za šport Jesenice Osvajalec Španovega vrha, kjer se pohodniki vse leto vpisujejo v vpisno knjigo na zgornji postaji smučišča Španov vrh, najboljši pa na pohodu ob prvi polni luni v novem letu prejmejo priznanja.
Janko pripoveduje: »Leta 2017, ko sem zbolel, sem se začel vpisovati in tisto leto sem naštel 85 vzponov. Leto zatem sem bil na vrhu 333-krat, predlani 313-krat, lani pa 346-krat.« Kar dvakrat, v letu 2018 in lani, je osvojil priznanje osvajalec Španovega vrha, saj nihče od drugih pohodnikov vrha ni osvojil večkrat od njega.
A Janko se podviga loteva sproščeno, brez prehude tekmovalnosti. Enostavno vsak dan si vzame čas zase in gre v hrib. Največkrat seveda na Španov vrh, a zelo rad jo mahne tudi kam višje, v Julijce, tudi Dolomite, lani je veliko plezal tudi po feratah, ki so postale njegova velika strast.
»Bolezen me je naučila, da na prvo mesto postavljam sebe, šele potem pride na vrsto vse ostalo. Najprej moraš imeti rad sam sebe ...« pravi Jeseničan, ki je zaposlen na finančni upravi za polovičen delovni čas, polovično pa je upokojen. Tako zjutraj najprej oddela štiriurno službo, potem pa jo majhne v hrib. Na Španov vrh se največkrat povzpne s spodnje postaje sedežnice, od koder je kakih 350 višinskih metrov, pot mu vzame okrog 45 minut. Rad napravi tudi krožno turo, ko se s Španovega vrha poda še na Struško ali Golico, tako da kak dan hodi tudi po tri, štiri ure.
»Enostavno sem vesel, da sem živ in da lahko hodim po hribih!« pravi.
Od doma gre čisto vsak dan, ne glede na vreme. Zdaj, pozimi, ko je veliko snega, obuje mini dereze, včasih si nadene tudi krplje.
»Vsak letni čas je po svoje lep, tudi deževna jesen, ko prideš na vrh v dežju in imaš občutek, da si naredil nekaj dobrega zase.«
Največkrat hodi sam, včasih se mu pridruži tudi prijateljica, s katero si delita izkušnjo hude bolezni, včasih pa gre v hribe tudi z druščino.
Sam se sicer raje izogne gneči, a kot ugotavlja, se je lani v času prvega vala epidemije, ko smo bili omejeni na občine, število pohodnikov močno povečalo. To kažejo tudi podatki Zavoda za šport Jesenice, saj je bila lanska sezona rekordna, priznanje za vsaj dvajset vzponov na Španov vrh si je namreč prislužilo kar 144 pohodnikov, zabeležili pa so kar 12638 vpisov v knjigo, kar pomeni več kot 34 dnevno.