Slovenija proti virusom HPV

Letos tudi z brezplačnim cepljenjem za dečke

V ponedeljek se je začel 15. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu (RMV). Slovenija se je konec lanskega leta pridružila globalni strategiji, ki jo je postavila Svetovna zdravstvena organizacija, s katero se je zavezala v naslednjem desetletju doseči 90-odstotno precepljenost deklic do 15. leta starosti proti okužbi s humanimi papilomavirusi (HPV), 70-odstotno pregledanost žensk v presejalnem programu in 90 odstotkov žensk s predrakavimi spremembami in RMV, ki se ustrezno zdravi. Zadnja dva cilja je naša država s programom Zora že dosegla. Precepljenost deklic do 15. leta starosti proti HPV pa je trenutno okoli 60-odstotna. V šolskem letu 2021/22 se bo začelo tudi brezplačno cepljenje proti HPV za dečke.

Največ delež okuženih po začetku spolne aktivnosti

Okužba s HPV je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb, s katerimi se vsaj enkrat v življenju okuži okoli 80 odstotkov spolno aktivne populacije. Večine okužb običajno ne spremljajo vidni klinični znaki. Poznamo nizko- in visokorizične genotipe virusov HPV. Slednji povzročijo devetdeset odstotkov primerov raka materničnega vratu pri ženskah, od sedemdeset do devetdeset odstotkov raka nožnice in zadnjika, ki prizadene tudi moške, in 47 odstotkov raka penisa. Poleg tega se lahko pri obeh spolih razvijejo tudi genitalne bradavice in druge spremembe na področju spolovil, kožne bradavice ter papilomski tumorji glasilk in žrela.

Okužbe z virusi HPV so najpogostejše v starosti od 15 do 25 let. V boju proti okužbi je poleg siceršnjih preventivnih zaščit uspešno tudi cepljenje, in sicer pred prvim spolnim odnosom. V Sloveniji brezplačno cepljenje deklic poteka od leta 2009. »Za boleznimi, ki jih povzročajo virusi HPV, zbolevajo tudi moški, ki so, tako kot ženske, tudi prenašalci te okužbe. Zato je izredno pomembno, da so poleg deklic v sistem brezplačnega cepljenja vključeni tudi dečki,« je povedala Veronika Testen, dr. med., specialist ginekologije in porodništva.

Rak materničnega vratu

Gre za eno redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem. Presejalni program Zora, ki poteka od leta 2003, s preventivnimi ginekološkimi pregledi in pregledi celic v brisu materničnega vratu omogoča, da pravočasno odkrijejo predrakave spremembe in zgodnji rak materničnega vratu. Zaradi učinkovitosti programa Zora v zadnjih letih z rakom materničnega vratu zboli le okoli 110 žensk, kar je za polovico manj kot pred uvedbo presejalnega programa.

Vsako leto v Sloveniji opravijo več kot devet tisoč posegov, ki so povezani s predrakavimi in rakavimi spremembami materničnega vratu. Okoli šestdeset odstotkov vseh posegov je diagnostičnih (biopsija), štirideset odstotkov pa je terapevtskih (operativnih posegov odstranjevanja predrakavih in rakavih sprememb). Kar pomeni, da se vsako leto opravi okoli 3.200 operativnih posegov, ki bi se jim lahko izognili s preventivnim cepljenjem.

»Uporaba kondoma sicer zmanjša verjetnost za okužbo, a je popolnoma ne prepreči, saj je zanjo dovolj že stik s kožo ali sluznico okuženega. Najboljša zaščita pred okužbo s HPV je vsekakor pravočasno cepljenje,« je dodala Veronika Testen.

Potek cepljenja

Otroci do 15. leta starosti potrebujejo dva odmerka cepiva, po 15. letu pa so potrebni trije odmerki. Dekleta, ki so bila rojena leta 1998 ali kasneje in se v šestem razredu osnovne šole niso cepila, imajo do svojega 26. leta starosti še vedno možnost brezplačnega cepljenja. Cepljenje po 26. letu pa je na voljo samoplačniško.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 21. januar 2016 / 12:06

Spoznaval tekmece

Kranjska Gora – V Kranjski Gori so na tekmah svetovnega pokala tekmovali invalidi. Predstavili so se v treh kategorijah: slepi in slabovidni, stoječi in sedeči. Pomerili so se v veleslalomu in slal...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. marec 2008 / 07:00

Skrbijo jih odpadki, hrup in še kaj

Zveza ekoloških gibanj Slovenije je pripravila posvet o problemih v okolju. Naravovarstvene organizacije na Gorenjskem skrbi slab odnos stroke in politike do težav.

Medvode / ponedeljek, 3. marec 2008 / 07:00

Neurejeni medvoški vrtički

V Krajevni skupnosti Preska so se odločili, da vrtičke ob železniški progi z aprilom vrnejo v upravljanje občini Medvode, saj vrtičkarjev ne morejo več obvladovati, občinskega odloka, ki bi urejal to...

Radovljica / ponedeljek, 3. marec 2008 / 07:00

Sklad ne zamenja zemljišča na letališču

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ne zamenja z občino zemljišča na letališču Lesce, po spremembi namembnosti zemljišča pa ji je pripravljen podeliti stavbno pravico.

Radovljica / ponedeljek, 3. marec 2008 / 07:00

Največ zanimanja za gimnazijske programe

Na informativnih dnevih se šole rade pohvalijo s svojimi nekdanjimi učenci, ki so še posebej uspešni v svojih poklicih.

Radovljica / ponedeljek, 3. marec 2008 / 07:00

Kropo obiskal minister Žerjav

Kropa - Minister za promet Radovan Žerjav se je med obiskom gorenjskih krajev, ki jih je lani septembra prizadela vodna ujma, 14. februarja ustavil tudi v Kropi....