Galebi tudi na gorenjskih njivah
Galebi, ki jih poleti opazujemo na morju, zaradi naraščanja populacije postajajo stalnica v mestih, tudi v Kranju. Hrano najdejo na poljih, kjer tudi radi počivajo.
Kranj – Tik preden je sneg pobelil nižine in je pritisnil mraz, nas je bralec opozoril, da na Sorškem polju opaža galebe. Prepričanje, da se ti delijo na »morske« in »rečne« oz. »sladkovodne«, je zmotno, je pojasnil Matej Gamser iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) in dodal, da se eni in drugi redno pojavljajo kjerkoli v notranjosti in na obali. V Sloveniji je zabeleženih 14 vrst galebov, tri gnezdijo, daleč najpogostejša pa sta rumenonogi galeb, ki ga poleti opazujemo na morju, in rečni galeb, ki pri nas gnezdi redno le na Ptujskem jezeru. »Galebi, ki jih je moč opaziti na ravnicah Gorenjske v hladnem delu leta, skoraj izključno pripadajo vrsti rumenonogi galeb,« je razložil.
Rumenonogi galeb gnezdi na Obali pa tudi v nekaterih večjih mestih v notranjosti, med drugim v Kranju in Domžalah, medtem ko na kmetijskih površinah ne gnezdijo, pač pa jih uporabljajo za prehranjevanje in počitek. Tej vrsti galeba se po besedah Gamserja godi zelo dobro, globalna populacija je v zadnjih 20 do 30 letih dobesedno »eksplodirala«. Povedal je tudi, da so galebi zelo dobri letalci, saj so praktično vse vrste selivke, zato brez težav premagajo nekaj sto kilometrov razdalje.
»Spomladi in v zgodnjem poletju je možno na njivah in travnikih opazovati predvsem mlade, spolno nezrele ptice, v manjšem številu,« je pojasnil in dodal, da rumenonogi galebi v notranjosti Slovenije pridejo najbolj do izraza v poznopoletnem in jesenskem času, torej po obdobju gnezdenja. Hranijo se na poljih in smetiščih, dokler jih prvi resen mraz in sneg ne preženeta. V manjšem številu se pojavljajo tudi na poljih na Gorenjskem, iščejo pa hrano živalskega izvora in tako po zagotovilu Gamserja ni bojazni, da bi »ropali« posevke. »Zato galebe še toliko bolj premami kakšen traktor, ki orje ali brana njivo, saj imajo tam galebi 'pogrnjeno mizo'.« Zaradi naraščanja populacije lahko pričakujemo vse pogostejše prizore rumenonogih galebov na njivah. »To bo oz. je že stalni pojav tudi na gorenjskih ravnicah. Kot zanimivost: rumenonogi galeb je bil opažen tudi v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp, blizu Češke koče nad Jezerskim. Tja ga je verjetno zaneslo močno neurje. Tudi na Bohinjskem jezeru je reden gost,« je pojasnil.
Kot rečeno, so stalnica postali tudi galebi, ki gnezdijo v mestih na ravnih in s prodom posutih strehah visokih stavb. Tako kot vsaka žival tudi rumenonogi galeb brani svoje gnezdo oz. mladiče, vendar pa po besedah Gamserja galebi za ljudi niso nevarni. Nevarnost obstaja le, če se spomladi znajdemo v neposredni bližini gnezda z mladiči, do česar pa pride izjemno redko, vsekakor pa je priporočljivo pravočasno zapustiti galebji teritorij, je še svetoval.