Še vedno največ plačil z gotovino
Slovenija se uvršča med države z nadpovprečno uporabo gotovine pri plačevanju. Zdravstvena kriza je pospešila plačevanje nakupov s karticami.
Kranj – Študijo o plačilnih navadah potrošnikov, ki jo je ob koncu lanskega leta predstavila Evropska centralna banka, je pokazala, da potrošniki na evrskem območju še vedno 73 odstotkov vseh nakupov opravijo z gotovino, 24 odstotkov pa s karticami. Primerjava s podobno študijo, ki jo je izvedla v letu 2016, je dodatno pokazala tudi na to, da se plačilne navade potrošnikov spreminjajo počasi, delež plačil s karticami se je namreč v treh letih povečal le za pet odstotnih točk – z 19 na 24 odstotkov. V Banki Slovenije ugotavljajo, da so gibanja v Sloveniji zelo podobna, tudi pri nas se je v zadnjih letih uporaba gotovine podobno kot na evrskem območju nekoliko znižala, uporaba plačilnih kartic pa povišala. Ko so v študiji primerjali države po tem, kolikšen delež vrednosti plačil poravnajo potrošniki z gotovino, so ugotovili precejšnje razlike: na evrskem območju so predlani poravnali z gotovino povprečno 48 odstotkov vrednosti plačil, v Sloveniji pa 63 odstotkov. Plačevanje z gotovino bo očitno tudi v prihodnje ostalo pomemben način plačevanja: 54 odstotkov vprašanih potrošnikov na evrskem območju in 44 odstotkov v Sloveniji je namreč odgovorilo, da se jim zdi pomembno ali zelo pomembno, da bodo tudi v prihodnje lahko plačevali z gotovino. Številni namreč uporabljajo gotovino iz previdnostnih razlogov – v primeru izpada elektronskega poslovanja ali krize, pri tem pa kar 34 odstotkov vprašanih navaja, da gotovino hranijo doma ali na kakem drugem varnem mestu.
Posebna anketa, ki so jo julija lani izvedli na evrskem območju, je pokazala, da epidemija covida-19 vpliva na plačilne navade potrošnikov. Kar štirideset odstotkov vprašanih potrošnikov je odgovorilo, da v času epidemije uporabljajo gotovino bolj poredko, velika večina (87 odstotkov) pa je ob tem tudi napovedala, da bodo manj plačevali z gotovino tudi po koncu epidemije. Za bolj poredko plačevanje z gotovino se odločajo zato, ker so elektronska plačila bolj priročna in ker jih je strah, da se z gotovino ne bi okužili.