Pomembne letošnje obletnice

Letošnje leto je tudi leto pomembnih obletnic, med drugim bo minilo trideset let od slovenske osamosvojitvene vojne ali vojne za Slovenijo.

Kranj – Dne 25. junija 1991 je slovenska skupščina razglasila neodvisnost Slovenije in prevzela nadzor nad svojimi mejami, 26. junija je bila na Trgu republike v Ljubljani osrednja proslava, naslednji dan se je začela osamosvojitvena vojna, ki se je končala 7. julija s podpisom Brionske deklaracije. V noči s 25. na 26. oktober so Slovenijo zapustili zadnji vojaki JLA, ob koncu leta 1991 so prve države že priznale samostojno Slovenijo.

Vlada je že julija lani na predlog ministrstva za kulturo letošnje leto razglasila za leto Josipa Ipavca in Josipa Jurčiča. Letos namreč mineva sto let od smrti skladatelja in zdravnika dr. Josipa Ipavca in sto štirideset let od smrti Josipa Jurčiča – slovenskega pisatelja, pesnika in časnikarja, avtorja prvega slovenskega romana Deseti brat in ene od osrednjih kulturnih in političnih osebnosti druge polovice 19. stoletja.

Vlada je že tudi lani določila, ob katerih letošnjih dogodkih bo izdala priložnostne kovance – ob 200. obletnici ustanovitve Deželnega muzeja za Kranjsko, ki velja za prvi muzej na Slovenskem, in ob 300. obletnici nastanka Škofjeloškega pasijona.

Letos bo minilo tudi sto petdeset let od rojstva pisatelja, dramatika, prevajalca in duhovnika Frana Saleškega Finžgarja, sto deset let od smrti slikarja Ivana Groharja, sto trideset let od rojstva pisatelja, dramatika in duhovnika Janeza Jalna, sto sedemdeset let od rojstva pisatelja, politika in odvetnika Ivana Tavčarja ...

Pomembna obletnica bo letos tudi v delovanju Triglavskega narodnega parka, edinega narodnega parka v Sloveniji. Dne 27. maja bo namreč minilo štirideset let od sprejetja prvega zakona o Triglavskem narodnem parku, s katerim so zavarovano območje razširili na skoraj celotne Julijske Alpe v obsegu 83.807 hektarjev.

Ko je država 1991. leta sprejela zakon o denacionalizaciji, so nekateri napovedovali, da se bodo postopki vračanja premoženja vlekli leta in desetletja. Imeli so prav, letos bo od sprejetja zakona minilo trideset let, a vsi postopki še niso končani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 11. julij 2007 / 07:00

Človek, postoj: moj kamen je zadnji izmed devetindvajsetih

Na vrhu Triglava sta postavila nemški in italijanski okupator visok, kamnit mejnik s črkama D/Deutschland/ in I/Italia/. Slovenije, prelestnega koščka, ki nam je še ostal iz grenke zgodovine, ni ve...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:48

Do poletja bo tudi regres

Bliža se poletje, ko zaposleni najbolj množično koristijo pravico do letnega dopusta, z njo pa je tesno povezana tudi pravica do regresa za letni dopust.

Kranjska Gora / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:47

Prenovo bo končal podizvajalec

Ljubljansko podjetje Javna razsvetljava, podizvajalec propadlega loškega gradbinca SGP Tehnik, bo dokončalo prenovo letalnice v Planici. Kljub nekajmesečni prekinitvi so pristojni prepričani, da bo pr...

GG Plus / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:45

»Vozimo po robu«

V Sloveniji štiriindvajset ur na dan vse dni v letu za paciente skrbi skoraj dvajset tisoč izvajalcev zdravstvene in babiške nege. Vsesplošna kriza pa se je dotaknila tudi njih.

Nasveti / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:44

Pomladanska klasika

Turni smuk izpod Kriške stene (okoli 1950 m) - Turni smuk, ki ga zaradi kratkega dostopa in dolgo obstoječega snega lahko označimo kar za tradicionalnega. Pomladanska smuka je lahko čisti presežek in...

Kronika / ponedeljek, 12. maj 2014 / 17:25

Z nožem zabodel ženo

Danes opoldne je 40-letni moški iz Preddvora na domu do smrti zabodel svojo ženo.