Za dvanajst milijonov investicij
V sprejetem proračunu Občine Cerklje so tudi sredstva za nakup Hribarjeve vile in zemljišča v Dvorjah.
Cerklje – Po decembrski prvi obravnavi so cerkljanski svetniki minuli četrtek še drugič obravnavali in potrdili predlog proračuna Občine Cerklje za letošnje leto. Odhodki proračuna znašajo 18 milijonov evrov, prihodkov pa se v Cerkljah nadejajo za dobrih 11 milijonov evrov. Razliko med prihodki in odhodki, ki znaša 6,85 milijona evrov, bodo deloma pokrili s sredstvi na računu iz preteklih let, najeli pa bodo tudi 3,3 milijona evrov kredita.
Kot je povedala vodja občinskih financ Maruša Zajc, je predlog na prihodkovni strani v primerjavi z osnutkom v prvem branju manjši za 2,5 milijona evrov. Prvotno so namreč med prihodki prikazali vsa sredstva Evropske unije in države, ki jih bo Občina Cerklje kot nosilec projekta prejela za gradnjo krvavškega vodovoda, a so kasneje od ministrstva za finance dobili navodilo, da morajo prikazati le svoj delež, ne pa tudi tistega, ki ga bodo nato nakazali preostalim štirim v projektu sodelujočim občinam.
Na odhodkovni strani je proračun za slab milijon evrov nižji, kot je bilo predlagano v prvem branju, kar gre predvsem na račun tega, da bo država občinam določene stroške povrnila šele v letu 2022, in ne letos, kot je bilo prvotno načrtovano.
Kot je pojasnil župan Franc Čebulj, pa je bil glavni razlog, da so sejo pripravili že v začetku januarja, ne sredi meseca, kot je bilo sprva predvideno, da je morala občina do tega ponedeljka oddati ponudbo za nakup zemljišč ob gostilni Pod Jenkovo lipo v Dvorjah, za to pa so morali sredstva zagotoviti v proračunu.
V Cerkljah pa se v prihodnje nadejajo še ene večje investicije v nepremičnine – nakupa Hribarjeve vile, ki jo že dlje časa prodaja Gorenjska banka. Kot je pojasnil cerkljanski župan, vrednost vile skupaj z opremo znaša 451 tisoč evrov, pogodbo pa bodo podpisali predvidoma po tem, ko se poslovalnica banke iz vile preseli v prostore nekdanje lekarne na Trgu Davorina Jenka.
V proračunu sicer predvidevajo za skoraj 12 milijonov evrov investicij, nadaljujejo namreč vlaganja v vodovodno, kanalizacijsko in drugo komunalno infrastrukturo po vaseh v občini in tudi največji projekt, krvavški vodovod. Projekt je vreden 11,2 milijona evrov (brez DDV), pridobili pa so tudi skupaj 7,2 milijona evrov Evropske unije in države. Cerklje vodovod gradijo skupaj z občinami Kranj, Šenčur, Komenda in Vodice. Kot je dejal Čebulj, pa občine z izjemo Kranja za zdaj ne izpolnjujejo svojih finančnih obveznosti. »Mislil sem, da nas bo projekt združeval, pa nas, kot kaže, razdružuje,« je dejal cerkljanski župan, ki ni izključil niti možnosti tožb, če občine ne bi poravnale svojih obveznosti.