Izplačali božičnico, čeprav dobivajo državno pomoč
Vprašali ste nas, ali lahko podjetje, kot je Arriva Alpetour, ki prejema državno interventno pomoč, zaposlenim sploh izplača božičnico.
Iz Skupine Arriva so odgovorili, da je bilo izplačilo božičnice izvedeno v skladu tako z internimi pravili družbe kot tudi zakonodajo, zaposlenim pa bo pomagalo prebroditi posledice krize zaradi covida-19.
Kranj – Izplačilo nagrade za poslovno uspešnost ali božičnice, nekje tudi trinajste plače, je bilo letos najbolj odvisno od vpliva epidemije covida-19 na poslovanje posameznega podjetja. Praviloma, kar smo v Gorenjskem glasu že poročali, so podjetja izplačevala nižje božičnice kot v preteklih letih, v aktualni krizi najbolj prizadeta podjetja pa so se jim morala celo odreči. Med dejavnosti, ki so jim letos prihodki najbolj padli, brez dvoma sodi tudi prevozništvo, ki je zato močno odvisno od državne interventne pomoči. Nekateri se zato čudijo, da so v kranjskem avtobusnem podjetju Arriva Alpetour kljub vsemu zaposlenim izplačali božičnico.
Tudi v Gorenjskem glasu smo prejeli vprašanje, zakaj so v Arrivi Alpetour letos izplačali 830 evrov božičnice ob dejstvu, da so bili njihovi vozniki dlje časa doma na čakanju na delo, za kar je podjetje prejemalo državno pomoč. Poleg tega podjetje redno prejema tudi državne in občinske subvencije za vozovnice in nakupe avtobusov, je še poudaril bralec.
Iz Skupine Arriva so odgovorili, da je bilo izplačilo božičnice izvedeno v skladu tako z internimi pravili družbe kot tudi zakonodajo, zaposlenim pa bo pomagalo prebroditi posledice krize zaradi covida-19. »V skladu z internimi pravili je bilo izvedeno izplačilo v višini dogovorjenega odstotka osnove (povprečna plača vsakega zaposlenega za tri mesece), zato so tudi zneski izplačila za vsakega zaposlenega različni,« so še pojasnili.
Naj dodamo, da koriščenje državne interventne pomoči, kot je subvencioniranje čakanja na delo, podjetjem ne predstavlja ovire za izplačilo dela plače za poslovno uspešnost zaposlenim. Zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in ublažitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo namreč določa, da mora podjetje vrniti državno pomoč, če je prišlo do izplačila nagrad poslovodstvu oziroma dela plač za poslovno uspešnost poslovodstvu, izplačanih v letu 2020 oziroma za leto 2020.
Prejemnikom državne pomoči je torej dovoljeno izplačilo božičnice samo zaposlenim (in ne tudi poslovodstvu), kar za podjetja, ki imajo to izplačilo opredeljeno v kolektivni pogodbi, praviloma ni ovira. Ker ima večina poslovodstev sklenjeno individualno pogodbo o zaposlitvi, kolektivna pogodba zanje namreč ne velja. Težava nastane, če ima podjetje izplačilo božičnice opredeljeno v internem aktu, ki velja za vse zaposlene, torej tudi za poslovodstvo. V tem primeru mora božičnico izplačati vsem, tudi poslovodstvu, kar posledično pomeni vrnitev prejete državne pomoči. Poslovodstvo teh podjetij se sicer božičnici lahko tudi odpove, a v tem primeru bo izplačilo v celoti obdavčeno. Nagrada za poslovno uspešnost do višine povprečne plače (okoli 1.800 evrov), ki se izplača enkrat letno, sicer že nekaj let ni obdavčena z dohodnino.