Potres v Petrinji čutili tudi na Gorenjskem
V uničujočem potresu na Hrvaškem je brez varnega doma ostalo na tisoče ljudi. Med njimi je tudi družina Aleksić iz Petrinje, ki trenutne razmere opisuje kot katastrofalne.
Kranj – Hrvaško, natančneje območje Petrinje, Gline in Siska, je od ponedeljka zjutraj streslo že več potresov, ki so poleg velike gmotne škode terjali tudi smrtne žrtve. Najmočnejši potresni sunek magnitude 6,4 so zabeležili v torek okoli 12.20, ko smo ga čutili tudi prebivalci celotne Slovenije. Čeprav so se tla dobro stresla tudi na Gorenjskem, na kranjski izpostavi uprave za zaščito in reševanje niso prejeli nobene prijave o morebitni škodi, je včeraj povedal vodja izpostave Robert Skrinjar.
Tudi drugje po Sloveniji večje škode po torkovem potresu niso zabeležili. Največ manjše škode je nastalo na območju Posavja, gre predvsem za rahle poškodbe dimnikov, streh in zidov na posameznih, praviloma starejših objektih. Škodo je med drugim utrpela tudi cerkev na Sveti Trojici. Po potresu se je samodejno ustavila Nuklearna elektrarna Krško, a so po pregledu ugotovili, da ni utrpela posledic. Po podatkih ministrstva za infrastrukturo posledic ni utrpela niti ostala kritična infrastruktura, tj. elektroenergetski sistem ter infrastruktura železniškega, cestnega, zračnega in pomorskega prometa.
Povsem drugače je seveda na območju Petrinje in Siska na Hrvaškem, kjer je v potresu po zadnjih informacijah hrvaških medijev umrlo sedem oseb, popolnoma uničenih pa je bilo vsaj tisoč objektov, še najmanj toliko jih je poškodovanih. Med tistimi, ki se jim je v potresu popolnoma porušila hiša, je tudi Blaž Aleksić iz Petrinje. Živi v središču mesta, posnetke njegove porušene hiše pa v zadnjih dneh hrvaške televizije pogosto predvajajo. Včeraj smo se pogovarjali z njegovo hčerjo Ano Aleksić Pezelj, ki je povedala, da je bil oče v času uničujočega torkovega potresa v hiši in se je k sreči še pravočasno umaknil pod obok. »Podobne sreče pa številni niso imeli. Za zdaj je znano, da je v potresu umrlo sedem ljudi, a mnoge še iščejo v ruševinah. Predvsem v središču Petrinje so porušene ali močno poškodovane skoraj vse hiše, saj gre za starejše gradnje. A tudi novejše hiše imajo vsaj poškodovane strehe ali dimnike, tako da v njih prav tako ni možno živeti. Za nameček se tla ves čas tresejo, vsakih nekaj minut imamo popotresne sunke, tako da si nihče ne upa živeti v hišah. Ni vode, elektriko smo dobili šele v torek zvečer, zaprte so trgovine. K sreči prihajajo na pomoč številni dobri ljudje, prinašajo hrano, pijačo, pomagajo pregledovati ruševine. Zadnji dve noči smo domačini preživeli po garažah, rastlinjakih, na prostem, mrzlo je, zebe nas, kar predvsem otroci težko prenašajo. Ljudje iz Petrinje, ki ima z okolico okoli 24 tisoč prebivalcev, zato množično odhajajo,« je razložila Ana, ki je bila ob našem klicu z družino prav tako že na poti na Murter. Njena družina sicer živi v novejši hiši nekaj kilometrov iz Petrinje, a se jim je v potresu porušil dimnik, zato ni možno ogrevanje. »Trenutne razmere v Petrinji so katastrofalne, podobno ali pa še huje pa je tudi v okoliških vaseh, kjer so še starejše in večje hiše, dostop do njih pa je močno oviran,« je še povedala Ana Aleksić Pezelj.