Prva presaditev pljuč obolelemu za covidom-19
Vložitev konstruktivne nezaupnice do konca leta
Predsednik DeSUS-a Karl Erjavec je v torek po sestanku s predsedniki strank KUL napovedal, da bodo do konca leta, ko pričakuje, da bodo zbrali 46 podpisov poslancev, vložili konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše, sam pa bo kandidat za mandatarja nove vlade. S tem bodo po Erjavčevih besedah sledili vodilu predsednika države Boruta Pahorja, ki je v ponedeljek pozval, da se politična situacija razčisti čim prej. Erjavcu se lahko račun izide le, če podpise prispevajo tudi poslanci SMC-ja, a predsednik stranke Zdravko Počivalšek je že minuli teden zatrdil, da je vseh osem poslancev enotnih v tem, da Erjavca ne podpirajo za mandatarja. Po odločitvi DeSUS-a, da izstopi iz vladne koalicije, je sicer Tomaž Gantar pred tednom dni odstopil z mesta ministra za zdravje, vodenje ministrstva pa je začasno prevzel premier Janez Janša. V DeSUS-u so iz stranke že izključili poslanca Roberta Polnarja, ki nasprotuje oblikovanju nove vlade, zdaj pričakujejo, da bo zapustil tudi njihovo poslansko skupino, v kateri bi potlej ostali še štirje poslanci.
Tajni agenti na Strmolu
Sova je v četrtek na gradu Strmol organizirala pogostitev, zato bo zdravstveni inšpektorat zoper njo uvedel inšpekcijski postopek, je poročal časnik Dnevnik. Kot so zapisali, so v četrtek popoldne na terasi grada Strmol gorele bakle, okoli dvajset gostov je bilo oblečeno v formalne, večerne garderobe. Stregli so jim natakarji in kuharji z gradu Brdo. V Dnevniku navajajo, da je šlo za predpraznični sprejem zunanjih partnerjev Sove, z agencije pa so odgovorili, da je bil dogodek tajen ter delovne, in ne družabne narave, saj da morajo tudi v času epidemije izvajati svoje zakonsko določene naloge, tudi s tovrstno obliko dela. Za delovni posvet na gradu Strmol so se odločili prav zaradi epidemioloških razmer, saj so lahko zagotovili z vidika zaščitnih ukrepov varno izvedbo delovnega posveta, so še pojasnili na Sovi.
Mlajšemu covidnemu bolniku presadili pljuča
Zdravniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so pred dvanajstimi dnevi presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v Centru za intenzivno terapijo pa je stabilno. Štiriintridesetletni mož in oče je bil z izjemo blage astme pred tem popolnoma zdrav, kadil ni nikoli, so pojasnili. »To je bila prva presaditev pljuč zaradi posledic covida-19 v Sloveniji in ena izmed približno desetih doslej na svetu,« je povedal predstojnik oddelka za torakalno kirurgijo Tomaž Štupnik. To je bila sicer že njihova šestnajsta presaditev pljuč letos. Covid-19 povzroči pljučnico pri več kot polovici bolnikov, pri nekaterih bolnikih pa so pljuča tako hudo bolna, da potrebujejo dodatni kisik ali celo mehanično ventilacijo. Prizadeti deli pljuč si lahko po okužbi povsem opomorejo ali pa ostanejo trajno uničeni, pojasnjuje Štupnik in dodaja, da lahko bolezen v nekaterih primerih povsem uniči celotna pljuča, bolnika pa lahko reši le presaditev pljuč darovalca.
Letno srečanje predsednikov
V predsedniški palači je v ponedeljek potekalo letno srečanje predsednikov – republike Boruta Pahorja, vlade Janeza Janše, državnega zbora Igorja Zorčiča in državnega sveta Alojza Kovšce. Namen rednih srečanj, ki jih je uvedel predsednik Pahor leta 2014, je izmenjava stališč o tistih zadevah države, ki za uspešno reševanje terjajo široko politično sodelovanje in podporo. Letos so se sogovorniki pogovarjali predvsem o epidemiji covida-19, uveljavitvi odločbe ustavnega sodišča glede volitev in pripravah na predsedovanje Svetu EU. Predsednik Pahor je v izjavi za medije po srečanju dejal, da z zaskrbljenostjo spremlja povečevanje politične negotovosti, zato je pozval k čimprejšnji vzpostavitvi politične stabilnosti oziroma da bi se čim prej izkazalo, ali alternativa aktualni vladi res obstaja. Če je ne bo, se je s tem treba soočiti in pogledati, ali bi bilo vendarle mogoče doseči dogovor strank o sodelovanju, da bi vlada uspešno dokončala spopadanje z epidemijo s cepljenjem, je dejal Pahor, ki je prepričan o končni zmagi nad epidemijo. Premier Janša je opozoril, da smo pred zadnjo tretjino spopada z virusom, pri čemer pa napovedi strokovnjakov, ki svetujejo Evropski komisiji, kažejo, da sta pred nami dva najtežja meseca. »To je čas, v katerem bistveno bolj od nestabilnosti potrebujemo stabilnost,« je poudaril. Če ima kdo dovolj glasov in meni, da lahko v teh razmerah in tej sestavi državnega zbora sestavi močnejšo vlado, naj to stori, je še pozval.