Prva presaditev pljuč zaradi covida-19 pri nas
V Ljubljanskem kliničnem centru so pri 34-letnem pacientu, obolelem za covidom-19, opravili presaditev pljuč. Gre za prvi tovrstni primer pri nas in enega izmed okoli desetih na svetu.
Ljubljana – Poseg, ki so ga opravili v noči s četrtka na petek, je trajal deset ur, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno, so sporočili z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
»To je bila prva presaditev pljuč zaradi posledic covida-19 v Sloveniji in ena izmed približno desetih doslej na svetu,« je povedal predstojnik oddelka za torakalno kirurgijo doc. dr. Tomaž Štupnik. Ekipa UKC Ljubljana pa je sicer opravila že 16. presaditev pljuč v tem letu.
Presaditev so opravili na 34-letnemu bolniku, ki je bil z izjemo blage astme zdrav in je nekadilec. Zbolel je konec oktobra s kašljem in povišano temperaturo, sledile so težave z dihanjem, ki so hitro napredovale. Po desetih dneh mehanske ventilacije so pljuča povsem odpovedala, zaradi česar so ga morali priključiti na napravo za zunajtelesno membransko oksigenacijo, po štirih tednih takšnega zdravljenja pa so ugotovili, da so bila pljuča dokončno uničena, zato je bila potrebna presaditev.
»Zanjo so primerni samo tisti bolniki z dokončno odpovedjo pljuč, pri katerih vsi drugi organi, z izjemo pljuč, delujejo normalno in so obenem dovolj mladi, da bodo lahko po posegu dobro okrevali,« je povedal Štupnik. Kot je povedal, so presajena pljuča takoj začela opravljati svojo funkcijo, zato so lahko zunajtelesno membransko oksigenacijo prenehali že v operacijski dvorani. »Sedaj je pred nami največja in najtežja naloga, ki bo lahko trajala tudi več mesecev: krepitev mišic, ki so v mesecu in pol izgubile večino svoje moči, najprej dihalnih mišic, da bo bolnik lahko popolnoma samostojno zadihal, nato pa še mišic rok, nog in trupa, da se bo lahko vrnil v običajno življenje,« še dodaja Štupnik.
»Presaditev pri covidnem bolniku je že bila opravljena na svetu v nekaj primerih, vendar so to posamezni primeri v velikih centrih, zato smo na to izredno ponosni. Seveda je bilo mogoče, ker smo dobili tako ustreznega darovalca kot prostor in ekipo, in smo zato zelo ponosni na strašanski napredek programa transplantacije pljuč,« pa je dodal doc. dr. Ivan Kneževič, vodja transplantacijske dejavnosti v UKC Ljubljana.
Kljub kadrovskim in prostorskim težavam ter epidemiji covida-19 so letos že presadili 116 organov, lani pa denimo 95.