Veliko tveganje za okužbo
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je ob tretjem primeru aviarne influence (ptičje gripe) celotno ozemlje Slovenije razglasila za območje z visokim tveganjem.
Kranj – Nacionalni veterinarski inštitut je v začetku prejšnjega tedna obvestil upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin o pozitivnih rezultatih preiskav na visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N8 pri poginulem labodu grbcu, ki so ga našli na območju ljubljanske občine. Ker je bil to letos že tretji primer aviarne influence pri prostoživečih pticah v Sloveniji, je uprava celotno ozemlje Slovenije opredelila kot območje z visokim tveganjem, ob tem pa je vse rejce perutnine pozvala, da dosledno upoštevajo in izvajajo varnostne ukrepe za preprečitev vnosa bolezni v rejo. Domačo perutnino in ptice v ujetništvu je treba zadrževati v zaprtih prostorih ali jim kako drugače preprečevati stik s prostoživečimi pticami, predvsem z vodnimi. Krmiti in napajati jih je treba v zaprtih oziroma pokritih prostorih. Vodo iz površinskih vodnih zajetij, do katerih imajo dostop prostoživeče ptice, je treba pred uporabo za oskrbovanje perutnine prekuhati, razkužiti ali kako drugače obdelati. Krmljenje prostoživečih ptic ni dovoljeno. Če rejci perutnine opazijo pri živalih kakršnekoli spremembe (pogin, zmanjšanje nesnosti, neješčnost, spremembe v obnašanju), naj o tem takoj obvestijo veterinarja.
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se prenaša ob stiku bolnih živali z zdravimi, z njihovimi izločki, z okuženimi toplotno neobdelanimi izdelki, okuženo krmo, vodo in nastiljem, z obutvijo, opremo in s prevoznimi sredstvi.