Promet upadel, cene pa ne
V letošnjem prvem polletju je promet s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči zaradi epidemije novega koronavirusa upadel za več kot eno četrtino, cene zemljišč pa se niso znižale.
V geodetski upravi ugotavljajo, da so lastniki po razglasitvi epidemije večinoma prodajali manjša kmetijska in gozdna zemljišča.
Kranj – Geodetska uprava v najnovejšem poročilu o trgu nepremičnin ugotavlja, da je bilo v Sloveniji v prvem letošnjem polletju za 24 milijonov evrov prometa s kmetijskimi zemljišči in za osem milijonov evrov prometa z gozdnimi zemljišči. Promet je bil manjši kot v enakem lanskem obdobju in tudi manjši kot v lanskem drugem polletju.
V letošnjem prvem polletju je bilo 3330 kupoprodaj kmetijskih zemljišč, v katerih je lastnika zamenjalo 1794 hektarjev zemljišč. Lani v prvem polletju jih je bilo 4601, takrat je lastništvo zamenjalo 2685 hektarjev zemljišč, v drugem polletju pa 4463 poslov s kupoprodajo 2904 hektarje zemljišč. Čeprav je promet s kmetijskimi zemljišči upadel za več kot četrtino, se je povprečna cena celo zvišala: lani v prvem polletju je znašala 1,54 evra za kvadratni meter, v drugem polletju 1,63 evra, v letošnjem prvem polletju pa 1,82 evra.
Podobno je bilo tudi pri gozdnih zemljiščih. V letošnjem prvem polletju je bilo 1159 kupoprodaj za skupno 1605 hektarjev zemljišč, lani pa v prvem polletju 1703 kupoprodaje za 2333 hektarjev in v drugem polletju 1661 kupoprodaj za 2841 hektarjev zemljišč. Povprečna cena gozdnih zemljišč je v letošnjem prvem polletju znašala 52 centov za kvadratni meter in je bila enaka kot lani v drugem polletju in celo štiri cente nižja kot v lanskem prvem polletju.