Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Nuška Čakš Jager na današnji vladni novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Čudežna palčka je v vsakem posamezniku

»Število novookuženih s koronavirusom se znižuje že četrti dan zapored v primerjavi s prejšnjim tednom, a se znižuje zelo počasi,« je danes povedal vladni govorec Jelko Kacin. Več je v zadnjem času navedb, da so se ljudje okužili v skupnem gospodinjstvu, povečuje se navajanje zasebnega druženja kot vira okužbe in da ljudje ne vedo, kje je prišlo do okužbe.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 6579 testiranj na koronavirus in potrdili 2107 novih okužb, delež pozitivnih je bil 32-odstoten. »Število novookuženih se sicer znižuje že četrti dan zapored v primerjavi s prejšnjim tednom, vendar se znižuje zelo počasi,« je na današnji dopoldanski vladni novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin. Med občinami, kjer so včeraj zaznali večje število okužb, je bila tudi kranjska z 58 novimi okužbami.

Včeraj so v bolnišnice sprejeli 117 covidnih bolnikov, odpustili so jih 128. Skupaj se je v bolnišnicah zdravilo 1251 covidnih bolnikov, kar je 33 manj kot dan prej. Intenzivno nego je potrebovalo 211 covidnih bolnikov, kar je sedem več kot dan prej. »Kar se tiče razmer, hodimo po res tankem ledu. V zadnjih dneh imamo vtis, da se razmere vseeno mikroskopsko umirjajo. Nismo zelo optimistični, ampak posijal je en žarek svetlobe, ker vsako jutro še imamo kakšno posteljo rezerve in nismo popolnoma polni,« je na današnji novinarski konferenci povedala predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc in dodala, da osebje že od začetka septembra praktično nima oddiha, dela v polni zaščitni opremi. Bojijo se izgorelosti zaposlenih. Vsem skupaj pa optimizem dviga napoved prihoda cepiva. »Želimo si, da bi se cepilo čim več ljudi, za kar si bomo zares aktivno prizadevali, da prepričamo še tiste, ki dvomijo o tem.«

V bolnišnicah je včeraj umrlo 22 covidnih bolnikov, dva v negovalnih bolnišnicah, v domovih za starejše pa 15, skupaj 39.

Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) dr. Nuška Čakš Jager je povedala, da je seznam evropskih držav, v katerih se je poslabšalo epidemiološko stanje, precej daljši kot pred 14 dnevi. Okužbe so porasle na Danskem, Nizozemskem, Švedskem, v Veliki Britaniji, Nemčiji ... Boljše stanje pa imajo v Italiji, Španiji, Avstriji, Grčiji, na Madžarskem in Poljskem.

Osvežena stran NIJZ

NIJZ ima posodobljeno spletno stran, kjer so podatki o epidemiji covida-19 laže dosegljivi vsej populaciji. Nuška Čakš Jager se je ob tem zahvalila sodelavcem, ki so s celotno metodologijo, sistemom obdelave podatkov naredili velik korak naprej za boljšo analizo in ozaveščanje. Glede vztrajajočega deleža okužb pa je dejala, da se s tem »platojem« srečujemo že cel mesec. Več je v zadnjem času navedb, da so se ljudje okužili v skupnem gospodinjstvu, povečuje se navajanje zasebnega druženja kot vira okužbe in da ljudje ne vedo, kje je prišlo do okužbe. »Kumulativno za vse štiri tedne, odkar to podrobneje spremljamo, je največ okužb na delovnem mestu, v skupnem gospodinjstvu in 'neznano'. Zanimivo pa je, da se nam veča odkrito povedani delež druženja,« je še pojasnila Čakš Jagrova.

Razlogi oziroma analize za različno število okužb po posameznih statističnih regijah (še) niso znani, ker na to vplivajo različni dejavniki, analiza podatkov o tem pa je dolgotrajna. Splošna ocena po navedbah Čakš Jagrove pa je, da so regije, ki so bile najbolj prizadete in so zdaj v ugodnejši epidemiološki situaciji, najbolj opozarjale, ozaveščale prebivalstvo, naj spoštuje in izvaja ukrepe za zajezitev epidemije. Po njenem mnenju je sicer »čudežna palčka« v vsakem posamezniku in zaupanju ljudi, da je upoštevanje ukrepov resnično potrebno.

Sklepanje zakonskih zvez

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je z včerajšnjim dopisom vse upravne enote seznanil, da dovoljuje sklepanje zakonskih in partnerskih zvez, ob pogoju, da so pri sklenitvi prisotne še največ tri oziroma največ štiri osebe ob upoštevanju vseh priporočil za preprečitev širjenja virusne okužbe. Za sklenitev zakonske zveze je poleg bodočih zakoncev potrebna navzočnost matičarja (ali druge pooblaščene osebe ali župana) in dveh prič. Zakonska zveza pa se lahko sklene tudi brez navzočnosti prič, če bodoča zakonca tako želita. Zakonske zveze se sklepajo v uradnih prostorih, družinski zakonik pa omogoča tudi sklepanje zakonskih zvez zunaj uradnih prostorov (ob upoštevanju želja bodočih zakoncev ter zmožnosti posamezne upravne enote).

V stiski pokličite 080 51 00

Psiholog Kranjčan Peter Markič je pred nekaj dnevi opisal delovanje dveh brezplačnih telefonskih številk, ki sta namenjeni nudenju psihosocialne pomoči v času epidemije. Na prvi telefonski številki 080 51 00 je vsak dan ves čas na voljo za pogovor psiholog oziroma strokovnjak z ustreznega področja. Pri tem dežurstvu sodeluje veliko organizacij, kar je zelo spodbudno. Strokovnjaki so na voljo za oporo pri težavah zaradi najrazličnejših razlogov: vsem, ki prebolevajo bolezen, ki čutijo strah, da bi zboleli, tudi ob izgubi svojcev in žalovanju. Strokovnjaki nudijo nasvete glede izvajanja pouka na daljavo, usklajevanja starševske in poklicne vloge ter drugih podobnih vprašanj. V povprečju sprejmejo tristo klicev na teden.

Otroci in mladostniki v stiski lahko pokličejo telefon TOM, kjer so za pogovor na voljo vsak dan od 12. do 20. ure. Na telefonski številki telefona TOM 116 111 vsak dan sprejmejo osemdeset klicev. Na voljo je tudi posebna telefonska številka za reševalce in policiste, saj se tudi oni ob intervencijah spoprijemajo s psihotravmatskimi posledicami opravljanja svojega poklica.

Psiholog Peter Markič je povedal tudi, da je duševna bolezen žal še vedno stigmatizirana in zato še vedno zaznavajo zavračanje ponujene možnosti za pogovor, a je teh zadržkov vse manj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 9. februar 2016 / 00:01

Sprostitve cen vendarle še ne bo

Vlada je na seji v sredo podaljšala sedanji model oblikovanja cen naftnih derivatov še za dva meseca.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / nedelja, 22. oktober 2017 / 21:15

Pahor in Šarec v drugi krog predsedniških volitev

Ljubljana – Današnje volitve predsednika republike še niso prinesle zmagovalca, saj nihče izmed kandidatov ni dobil večinske podpore volivcev. Tako se bosta v drugem krogu, ki bo 12. novem...

Gospodarstvo / nedelja, 22. oktober 2017 / 18:02

Javna dražba za Globus

Kranj – Stečajna upraviteljica Globus trgovine Mojca Breznik je objavila javno dražbo za prodajo tistega dela kranjskega Globusa, ki je v lasti dolžnika. Dražba bo potekala 9. novembra na naslovu u...

GG Plus / nedelja, 22. oktober 2017 / 18:00

Luka Jeran – Bleiweisov učitelj slovenščine

V Javorjah v Poljanski dolini se je 16. oktobra 1818 rodil nabožni pesnik in pisatelj Luka Jeran. V časih, ko se radi spominjamo posameznikov ob oživljanju slovenske narodne zavesti, je postal še p...

Razvedrilo / nedelja, 22. oktober 2017 / 17:57

Družinica na velikem platnu

V naših kinematografih je na ogled socialna drama Družinica, novo delo režiserja Jana Cvitkoviča, ki je film predstavil na ponedeljkovi projekciji v Domžalah.

Zanimivosti / nedelja, 22. oktober 2017 / 17:55

Praznična nedelja

Upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran je prejšnjo nedeljo blagoslovil pred dobrimi desetimi leti začeta obnovitvena dela v cerkvi svetega Martina v Stražišču.