Ključno je odgovorno ravnanje prav vsakega

Dnevno sledim podatkom, kot je število na novo ugotovljenih okužb, hospitaliziranih in žal tudi veliko število umrlih covidnih bolnikov, ki je v Sloveniji že preseglo dva tisoč. In te številke, za katerimi so osebne človeške zgodbe, kar ne pojenjujejo. Delež okuženih je bil tudi v preteklih dneh visok. Kaj nam gre v naši družbi tako hudo narobe? Dolgo že veljajo strogi vladni ukrepi, epidemija pa ne popušča. Razlage o tem so različne, odvisno tudi od tega, komu prisluhnemo. Poskušajmo slišati vsaj tisto, kar pravi stroka, res bi pa rada, da bi večkrat javno lahko prisluhnili tudi našim epidemiologom, za katere verjamem, da najbolje razumejo situacijo.

Prvi korak pri preprečevanju širjenja virusa pa je odgovornost vsakega izmed nas. Naj tej vladi zaupamo ali ne, upoštevanje najosnovnejših standardov za zamejitev epidemije, kot so pravilno nošenje zaščitne maske, čistoča rok, medosebna razdalja in omejevanje stikov, niso pogojeni z njo. Pogojeni so z virusom in vesti se moramo tako, kot virus to zahteva od nas. Verjamem, da bi te preventivne standarde na priporočila stroke svetovala najprej prav vsaka vlada.

Vredni razmisleka so drugi omejitveni ukrepi – ob pogoju, da upoštevamo zgoraj naštete. Podjetniki opozarjajo na gospodarske posledice prepovedi, omejitve dejavnosti, vse več se govori o psiholoških posledicah koronakrize. Z današnjim dnem je začasno odpravljena omejitev nekaterih dejavnosti, tudi omejitev gibanja med občinami v štirih epidemiološko ugodnejših regijah, med njimi je Gorenjska, pogoj za prehajanje občinskih meja pa je naložena sicer prostovoljna aplikacija #OstaniZdrav. Sama sem oklevala, ali naj si aplikacijo naložim. V poplavi informacij se je za trenutek vame naselil dvom o tem, kdo vse (in zakaj) bi lahko razpolagal z mojimi podatki. Čeprav zagotavljajo, da aplikacija ne upravlja osebnih podatkov o posamezni osebi. Kot mi je enkrat le »kliknilo«, da svoje podatke na voljo dajem družabnim omrežjem, trgovcem za kartice zaupanja ... In sem se vprašala – ter si odgovorila, čemu v svojem zasebnem bom dala prednost. A kako naj to uredijo tisti, ki pametnih telefonov nimajo?

Miru v glavi v tem času res ni kaj dosti. V določeni meri verjetno tudi zaradi prihajajočih praznikov, ki slavijo popotnico najlepših misli, stojimo pa na realnih tleh. Ampak vsi smo v isti »zgodbi« letošnjega leta, imenuje se koronavirus in v leto 2021 bomo izšli bolje le, če se bomo vsi držali omenjenih minimalnih standardov, ki ne »bolijo«, učinkujejo pa. Naj bo to moja želja za vse nas.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / / 07:00

Jeseniške novice

Jeseniške novice, 24. junij 2010, št. 13

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 16. februar 2009 / 07:00

Diamantna pesem je postala Alyina A veš

V petek so v ljubljanskem InBoxu podeljevali Diamante, glasbene nagrade (za lansko leto), ki naj bi po mnenju nekaterih poskušale uvajati na slovensko sceno določen tip nagrade, ki bi zadostil besedi...

Kultura / ponedeljek, 16. februar 2009 / 07:00

Sveže, drugačno, zanimivo ...

V sklopu kulturnega praznika je 45 let delovanja praznoval moški pevski zbor Alpina iz Žirov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. februar 2009 / 07:00

Več škode zaradi zveri

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je predstavila aktualne dogodke v kmetijstvu.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. februar 2009 / 07:00

Uradniki naj ne bodo cenzorji

Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo, da je treba razpise za evropska sredstva poenostaviti.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. februar 2009 / 07:00

Pošta ponuja tudi Poštna potovanja

Maribor – Kot so sporočili iz Pošte Slovenije, se je že skoraj petsto ljudi odločilo za Poštna potovanja – novo storitev, ki jo ponujajo od decembra lani. Omenjena ponudba Pošte...