Strategija cepljenja proti covidu-19
Cepivo Pfizerja in BioNTecha naj bi bilo 95-odstotno učinkovito, njegovo splošno uporabo pa so za zdaj odobrili v Združenem kraljestvu in Bahrajnu. V Evropski uniji je še v presoji.
Strategijo cepljenja proti covidu-19 pri nas je pred nekaj dnevi predstavila sekretarka na Direktoratu za zdravstveno varstvo Ministrstva za zdravje Doroteja Novak Gosarič. Poudarila je, da bo cepljenje brezplačno in prostovoljno. Ključno bo zaupanje prebivalcev v cepiva, Gosaričeva je napovedala odkrito in strokovno komunikacijo.
Ko bo prvo cepivo dostopno na našem trgu, ga bo na voljo manj, kot bo dejanskih potreb. »Na izvedbeni ravni smo v prvi fazi cepljenja določili dvajset cepilnih centrov, praviloma po bolnišnicah. Proti koncu prve faze cepljenja, ko bodo na voljo tudi cepiva, ki bodo lahko shranjena v običajni hladilni verigi, pa tudi v večjih zdravstvenih domovih.« V tretji fazi bo cepljenje še bolj prešlo na primarno raven.
Kdo se bo cepil najprej? Gosaričeva je pojasnila, da so že zaprosili domove za starejše in druge socialnovarstvene zavode za odziv, koliko ljudi bi se cepilo. Med prvimi bodo zaščitili tudi najbolj izpostavljene delavce v zdravstvu, potem pa bodo videli, koliko cepiv v tej prvi fazi še lahko razdelijo naprej po skupinah kritične infrastrukture. Država po grobih ocenah pričakuje petdeset tisoč cepiv na začetku januarja.
Evropska komisija je podpisala dogovor o predčasnem enotnem nakupu cepiv za države EU s sedmimi kandidati. V pregledu na Evropski agenciji za zdravila so že cepivo, ki sta ga razvila Pfizer/BioNTech, cepivo Moderne ter cepivo, ki sta ga razvila AstraZeneca/Univerza Oxford. Družba Moderna je pred nekaj dnevi objavila nove podatke o kliničnem razvoju in proizvodnji kandidata za cepivo proti covidu-19. Po njihovih navedbah začasni podatki prve faze preizkušanja platforme cepiva mRNA-1273 kažejo, da ustvari trajna nevtralizirajoča protitelesa v vseh starostnih skupinah (18–55, 56–70 in 71+). Ti podatki jim dajejo dodaten optimizem, da je pričakovati, da bo visoka stopnja učinkovitosti, ki jo je nedavno pokazal mRNA-1273 za preprečevanje bolezni covid-19, trajna. Moderna pričakuje, da bo v prvem četrtletju leta 2021 po vsem svetu na voljo od 100 do 125 milijonov odmerkov, od katerih pa bo velika večina namenjena ZDA.
Po poročanju RTV Slovenija sta Pfizer in BioNTech od prvotnih napovedi, da bodo še letos dobavili sto milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, količino zmanjšala na petdeset milijonov, saj naj bi imeli težave v dobavni verigi. Cepivo naj bi bilo 95-odstotno učinkovito, splošno uporabo pa so za zdaj odobrili v Združenem kraljestvu (ki ni več del EU) in Bahrajnu.