Večja sta zaskrbljenost in pesimizem
Družba Valicon v javnomnenjski raziskavi #Novanormalnost spremlja ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v razmerah, ki jih zaznamuje novi koronavirus.
Ljubljana – Po krajšem obdobju rahlo povečanega optimizma glede razvoja dogodkov se je skladno s slabo epidemiološko sliko, ki se kljub uvedbi dodatnih ukrepov ne popravlja, trend spet obrnil na slabše. Kot je pokazala Valiconova raziskava, ki so jo na reprezentativnem vzorcu opravili med 27. in 29. novembrom, je delež ljudi, ki menijo, da gre situacija na slabše, s 50 odstotkov ponovno zrasel na 54 odstotkov, sorazmerno pa je padel delež tistih, ki ocenjujejo, da gre situacija na bolje. Opazno je zrasel tudi delež zaskrbljenih in z 81 odstotki dosegel podobno raven, kot so jo izmerili tik pred vrhuncem prvega vala epidemije konec marca, ko je bil ta delež najvišji.
Slabšanje ocene osebnega počutja
Večjemu pesimizmu in zaskrbljenosti sledi slabšanje ocene osebnega počutja. Odstotek teh, ki situacijo ocenjujejo kot bolj negativno, se je od zadnje meritve občutno poslabšal. Trenutno situacijo kot bolj negativno dojema 70 odstotkov prebivalcev, kar je najvišja izmerjena stopnja do sedaj. Pred dvema tednoma je bilo takih 63 odstotkov, na začetku junija, ko je bil izmerjen najbolj pozitiven rezultat do sedaj, jih je (le) 25 odstotkov situacijo dojemalo kot bolj negativno.
Od prejšnje meritve se je najbolj povečal delež prebivalcev, ki situacijo dojemajo kot neprijetno, utrujajočo, in zdaj znaša 56 odstotkov, obenem se je zmanjšal delež prebivalcev, ki situacijo opisujejo kot »sprejemljivo, nekako gre«, takih je trenutno petina. Če rezultate primerjamo z junijsko meritvijo, ko je bila epidemiološka situacija najboljša – in skladno s tem tudi razpoloženje prebivalcev, je razlika še očitnejša. Situacijo je kot neprijetno in utrujajočo takrat doživljala zgolj dobra petina prebivalcev.
Virus vse bližje
Delež prebivalcev, ki se z virusom sooča v (naj)ožji okolici, je v tokratni meritvi še dodatno narasel. Pri slabi tretjini prebivalcev ima (ali je imel) potrjeno okužbo s koronavirusom nekdo doma ali pri sosedih, 44 odstotkov prebivalcev pa pozna nekoga vsaj iz ožjega socialnega okolja (v družini, na delu ali med prijatelji). Takih, ki ne bi poznali ali slišali za nekoga z okužbo, je le še osem odstotkov. V primerjavi s prvim valom je slika popolnoma obrnjena, saj je maja le dva odstotka anketiranih poznalo nekoga z okužbo iz najožje okolice, osem odstotkov pa nekoga iz ožje okolice. Več kot polovica vprašanih takrat ni poznala nikogar z okužbo.
Porast spletnih nakupov
V zadnji Valiconovi javnomnenjski raziskavi so zaznali večjo spremembo tudi pri nakupih življenjsko pomembnih izdelkov. Večina jih to še vedno počne na klasičen način, bodisi hrano nakupujejo osebno (84 odstotkov), ali pa nakupe opravlja nekdo drug v gospodinjstvu (30 odstotkov). Je pa v primerjavi s prejšnjo meritvijo narasel delež prebivalcev, ki nakupe opravljajo na spletu. V sredini novembra je bilo takih 19 odstotkov, tokrat je tako odgovorilo že 30 odstotkov anketirancev. Pomoči v obliki dostave s strani sorodnikov, prijateljev ali drugih prostovoljcev so deležni štirje odstotki vprašanih.