Animateki je dal podobo
Včeraj se je v Ljubljani začel 17. Mednarodni festival animiranega filma Animateka, ki bo do 9. decembra zaradi znanih razmer potekal na spletu. Celostno podobo festivala je letos pripravil gostujoči umetnik Andrej Štular.
Kranj – Letošnja Animateka kljub spletni izvedbi prinaša neokrnjen program, ki bo tudi tokrat raznolik in kakovosten. Na spletnem delu festivala si bo moč ogledati kar sedem celovečernih in 252 kratkih animiranih filmov, od tega bodo dva celovečerca in 225 kratkih filmov dostopni po vsem svetu. Na festival se je sicer uvrstilo še nekaj več animiranih filmov, ki pa jih bodo prikazali v kinodvoranah, ko bo to situacija dopuščala.
Festivalu se je letos kot vabljeni gostujoči umetnik pridružil večmedijski umetnik, stripovski avtor, animator in lutkar Andrej Štular iz Kranja. Zupana mu je bila priprava celotne likovne podobe festivala, izdelal je že tradicionalni t. i. flipbook ali »slikofrc«, kot o eni prvih oblik animacije zapišejo organizatorji Animateke, hkrati pa je tudi eden od članov osrednje mednarodne žirije, ki bo letos odločala o veliki nagradi za najboljši animirani film v tekmovalnem delu programa. »Bil sem počaščen ob povabilu programskega direktorja festivala Igorja Prassla. Priprava celotne podobe, še zlasti ker je ta vključevala različne medije, od kataloga prek animiranega filmskega napovednika do materiala v formatih, ki jih zahtevajo posamezna družbena omrežja, mi je bila v velik izziv,« pove Andrej Štular, ki pa bo v vlogi žiranta tako kot drugi člani tokrat nastopil na daljavo. Filme si bodo ogledali od doma, si izbrali favorite in se kasneje s pomočjo spletnih orodij v skupnem pogovoru odločili za najboljše.
Štular pa naj bi kot gostujoči umetnik pripravil tudi priložnostno razstavo v Kinodvoru, ki je že vsa leta osrednje prizorišče Animateke. »Ker projekcije filmov ne bodo potekale v dvorani, si razstave ne bi bilo mogoče ogledati, zato smo se odločili za koprodukcijo s centrom Krice krace v Kranju, kjer sem lahko razstavo tudi fizično postavil,« je povedal avtor postavitve v dvorani omenjenega centra. »Odločil sem se, da se predstavim s celotnim spektrom svojega ustvarjanja, od ilustracij, kolažev, asemblažev, kipov, ready made objektov. Pri tem sem lahko uporabil celoten ambient dvorane.« Na ogled je postavil ilustracije iz zadnjih dveh slikanic Bežimo, svet se podira! in Medved ter jih podkrepil s »slikama«, ki predstavljata materiale, ki jih uporablja, in kako iz njih nastaja motiv za knjigo. Razstavo so tudi posneli in bo na ogled v video predstavitvi v okviru Animateke.
»Naslov razstave 36s sem dodal nazadnje. Izmisliti sem se ga moral zelo kratkem času. Pri animaciji vtis gibanja naredi 24 sličic na sekundo. V sekundo oziroma v mojem primeru sekundo in pol je vloženega veliko dela. Tako je tudi na tej razstavi predstavljeno moje delo zadnjih let.« Za dlje kot zgolj v kratek čas, bi lahko dodali.