Kritje dela fiksnih stroškov, podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ...
Državni zbor je včeraj potrdil šesti zakonski paket ukrepov za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19 (PKP6).
Ljubljana – Najpomembnejša ukrepa, ki ju prinaša PKP6, sta delno kritje fiksnih stroškov podjetjem, ki so jim prihodki v zadnjem četrtletju v primerjavi z enakim lanskim obdobjem upadli za najmanj trideset odstotkov, in podaljšanje subvencioniranja nadomestila za čakanje na delo podjetjem z vsaj dvajset odstotkov nižjimi prihodki od lanskih. Vrednost teh dveh ukrepov je ocenjen na devetsto milijonov evrov, vrednost vseh ukrepov v potrjenem zakonskem paketu pa na milijardo evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj. Ukrepi so sicer namenjeni temu, da se podjetja obdržijo na trgu in da po koncu krize čim prej ponovno pričnejo aktivno delovati, je poudaril.
Pri subvencioniranju nadomestila za čakanje na delo je bilo v PKP6 sprejetih nekaj sprememb. Delodajalci, ki niso dosegli praga osemsto tisoč evrov državne pomoči, bodo namreč lahko uveljavljali stoodstotno povračilo nadomestila plače, ostalim delodajalcem pa še naprej pripada osemdeset odstotkov povračila, dvajset odstotkov plače pa bodo morali kriti sami. Državna subvencija je zdaj omejena na največ povprečno plačo, tj. okoli 1.800 evrov.
Podjetja imajo po novem tudi možnost kritja dela fiksnih stroškov, kot so nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, zavarovalnine, komunalni stroški in stroški energetike. Vlada je sprva predlagala, da bi ukrep lahko uporabila le podjetja, ki jim bodo v zadnjem četrtletju prihodki padli za štirideset odstotkov, a je na koncu prisluhnila pozivu gospodarstva in prag znižala na trideset odstotkov. Še vedno pa velja, da je pomoč omejena tisoč evrov na zaposlenega na mesec oziroma tri tisoč evrov evrov na četrtletje. Ukrep lahko po izteku konec leta podaljša še za pol leta.
Na podlagi zakona so med drugim starši opravičeni plačila v javnih in zasebnih vrtcih od 26. oktobra dalje, če otrok ne obiskuje vrtca, prav tako študentom ne bo treba plačati bivanja v študentskih domovih, če so ti zaradi epidemije zaprti. Med šolanjem na daljavo bo država financirala topel obrok za učence in dijake iz socialno ogroženih družin do tretjega dohodninskega razreda in predvideva sredstva za nakup informacijsko-komunikacijske tehnologije za izobraževanje na daljavo.
Kljub nasprotovanju opozicije in opozorilom zakonodajnopravne službe državnega zbora pa so s PKP6 tudi zvišali globe za kršitev prepovedi zbiranja. Posameznik, ki organizira zbiranje ljudi na javnem kraju v nasprotju z ukrepom prepovedi oziroma omejevanja, narava prekrška pa je posebno huda zaradi povzročitve nevarnosti za zdravje večjega števila ljudi, se tako po novem kaznuje z globo od 1200 evrov do 12.000 evrov.