Narava z roko v roki z razvojem
V javnem zavodu Triglavski narodni park so pred kratkim predstavili aktivnosti projekta Alpske konvencije Skupaj za Alpe in novosti Biosfernega območja Julijske Alpe.
Bled – Gašper Hrastelj, namestnik generalne sekretarke slovenske komisije Unesca, je pojasnil, da zdaj v 124 državah deluje 700 biosfernih rezervatov, kjer skušajo ohraniti naravo in hkrati zagotoviti razvoj. V Sloveniji so biosferna območja Julijske Alpe, Kras in porečje Reke, Kozjansko in Obsotelje ter Mura. Ker imajo pri ohranjanju narave velik pomen šole, so pred dvema letoma osnovali Skupnost šol Biosfernega območja Julijske Alpe, ki združuje štirideset šol s skupaj sedem tisoč učenci s tega območja, zanje pa pripravljajo različne izobraževalne programe, namenjene ozaveščanju o naravi. Letos je bil v projektu Skupaj za Alpe še poseben poudarek na podnebnih spremembah. Nekatere dejavnosti (ekskurzije, poletni tabor) letos niso bile izvedene, zato je tem večji pomen različnih spletnih orodij, prek katerih potekajo programi.
Tovrstne vsebine pa pripravljajo tudi za širšo javnost. V projektu Skupaj za Alpe (Alpska konvencija) nastaja elektronska zbirka dobrih praks blaženja podnebnih sprememb in prilagajanja nanje z namenom prenosa znanja za spodbujanje celostnega ukrepanja (s področja prometa, energije, kmetijstva, gozdarstva, turizma, naravnih nesreč, gradnje …), je pojasnila Ana Marija Kunstelj iz TNP in napovedala objavo zbirke od zadnjih dni oktobra naprej na njihovi spletni strani, pripravljajo pa tudi javne predstavitve, v živo ali prek spleta. Vključenih je štirideset primerov dobrih praks. Triglavski narodni park je tudi letos podelil Znak kakovosti TNP, namenjen lokalnim deležnikom, ki si s svojimi izdelki in storitvami prizadevajo za visoko kakovost in trajnostne pristope, v skladu z načeli in vrednotami narodnega parka. Letos so dobitniki turistični ponudniki, ki so vključeni tudi v zeleno shemo slovenskega turizma: Apartmajske hiške Alpik Bohinj, Kamp Korita, Eco Chalet Astra Montana, Eco Kamp Koren in Kamp Danica, Bohinjska Bistrica.
Ob dnevu Biosfernega območja Julijske Alpe (praznujejo 30. oktobra) pa so imenovali tudi novo ambasadorko tega območja, in sicer Polono Kenda iz Baške grape. Pred njo sta naziv ambasadorjev prejela Janez Bizjak in Klemen Langus z gorenjske strani TNP. Ob dnevu biosfernega območja so želeli prikazati tudi dokumentarni film o perspektivnih podjetniških idejah iz biosfernih območij Slovenije. Film bo na ogled na kanalu YouTube Triglavskega narodnega parka in na družabnih omrežjih. Poleg tega so dan Bisofernega območja Julijske Alpe namesto s prireditvijo na stojnicah zaznamovali s spletnimi prispevki, ki s štirimi kratkimi videi predstavljajo kulinarične značilnosti biosfernih območij Slovenije.