![](/images/20201110/201119992-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Obletnica odločitve o plebiscitu
Včeraj so v predsedniški palači zaznamovali trideseto obletnico, odkar je bila v Poljčah sprejeta odločitev o izvedbi plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.
Poljče – Na sestanku v Poljčah so na znameniti tajni seji 9. in 10. novembra 1990 sprejeli odločitev o plebiscitu, s katerim naj se Slovenija odcepi od takratne skupne države Jugoslavije.
Poslanskemu klubu Demosa so jo predlagali člani ustavne komisije Tine Hribar, Tone Jerovšek in Peter Jambrek skupaj z vodjo Demosa Jožetom Pučnikom.
Na volitvah leta 1990 je zmagala demokratična opozicija Demos, ki je sestavila vlado in za predsednika izbrala Lojzeta Peterleta. Jugoslovanska politična oblast, ki je skušala preprečiti osamosvojitev svoje najsevernejše republike, je začela razoroževati teritorialno obrambo. Obenem je v slovenskih političnih krogih nastajala ideja o osamosvojitvi Slovenije. Odločitev so torej sprejeli novembra 1990 v Poljčah, določili pa so datum 23. december istega leta, ko je bil plebiscit tudi izpeljan. Pred tem je slovenska skupščina sprejela tudi zakon o plebiscitu in samostojnosti in neodvisnosti Slovenije. Na plebiscitu je za odcepitev glasovalo 93,4 odstotka volivcev, zanjo se je izreklo 95 odstotkov glasujočih oziroma 88,5 odstotka vseh volivk in volivcev, kar še danes ocenjujemo kot največjo demonstracijo enotnosti Slovencev. Rezultate plebiscita, o katerem so odločali prav na Gorenjskem, so razglasili 26. decembra 1990 in ta dan praznujemo kot državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti.
Obletnico odločitve o plebiscitu so včeraj zaznamovali s prireditvijo v predsedniški palači, na kateri so bili slavnostni govorniki Peter Jambrek, sodelavec komisije za ustavna vprašanja tedanje skupščine, Janez Janša, predsednik vlade, pred tremi desetletji pa član izvršnega sveta tedanje skupščine, republiški sekretar za ljudsko obrambo, in Borut Pahor, predsednik države.
Govorniki so dogodek v Poljčah ocenili kot prelomen. Po Jambrekovih besedah je bila to točka preloma med pripravami, zavezami in obljubami, da Slovenija postane samostojna država, in poznejšo strateško odločitvijo na plebiscitu. Janez Janša, ki se je ob tem spomnil vseh sodelavcev dogodka v Poljčah, posebej še vodje takratnega Demosa Jožeta Pučnika, je dejal, da so bili to časi velikih pričakovanj na eni strani in na drugi tudi groženj iz Beograda, da bodo vsako težnjo po osamosvojitvi zatrli s silo, ter pomislekov iz svetovnih prestolnic glede prihodnjega mednarodnega priznanja. Predsednik države Borut Pahor pa je med drugim spomnil, da se je v Poljčah z odločitvijo Demosa obikovala politična večina za osamosvojitev Slovenije, korak k plebiscitarni odločitvi pa je bilo srečanje predsednikov vseh parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, ki so slab mesec po Poljčah sprejeli sporazum, po katerem je vsa politika enotno nastopila za osamosvojitev države. To je dal za zgled tudi za današnji čas, ko so okoliščine tudi takšne, da bi se bilo vredno potruditi za enotnost, vsaj pri premagovanju koronavirusa. Napovedal je tudi, da bo naslednja v vrsti obeležitev 30. obletnica podpisa sporazuma političnih strank in poslanskih skupin slovenske skupščine o skupnem nastopu na plebiscitu za samostojno in neodvisno Slovenijo, ki se je zgodil 6. decembra 1990.