UKC Ljubljana zagotovil dodatne kapacitete
Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin, je bil delež pozitivnih včeraj nižji, 22,49 odstotka, kar je še malenkost manj kot dan prej. V UKC Ljubljana so nove kapacitete za bolnike s covidom-19 zagotovili v desetih dneh.
V nedeljo so nove okužbe potrdili v občinah: Kranj 16, Domžale 5, Škofja Loka in Bled po 4, Cerklje, Naklo in Moravče po 3, Jesenice, Radovljica, Bohinj in Preddvor po 2, Kamnik, Železniki, Gorenja vas – Poljane, Jezersko, Medvode in Trzin po 1.
Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 2063 testov na koronavirus, kar je manj, kot je običajno za druge dni. Potrdili so 464 novih okužb. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin, je bil delež pozitivnih nižji, 22,49 odstotka, kar je še malenkost manj kot dan prej.
»Podatki za pretekli konec tedna kažejo, da se epidemiološke razmere vztrajno in počasi izboljšujejo. Tudi v Gorenjski regiji. Ne smemo pa biti preveč pogumni, še naprej upoštevajmo ukrepe. Razmere v Evropi so namreč povsod resne, zato odsvetujem potovanja,« je povedal Kacin in dodal, da je zelo malo držav, kjer bi se število okuženih umirjalo oziroma zniževalo, med njimi so v tem trenutku Nizozemska, Velika Britanija in Islandija.
Reprodukcijsko število je bilo po včerajšnjih podatkih nižje od ena, kar pomeni, da en okuženi okuži manj kot enega človeka. To je bila včeraj tudi najspodbudnejša novica.
Hospitaliziranih je 1143 bolnikov s covidom-19, intenzivno nego jih potrebuje 190. Odpuščenih iz bolnišnic jih je bilo 53. Včeraj je umrlo 24 bolnikov s covidom-19, od tega 18 v bolnišnicah.
Generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar, dr. med., je na novinarski konferenci povedal, da so rekordno hitro, v samo desetih dneh, v UKC Ljubljana zagotovili nove kapacitete za bolnike s covidom-19 (s prenovo prostorov nedograjene diagnostično-terapevtske službe), kar se mu zdi tudi z vidika logistike mnogo bolje, kot če bi jih iskali v športnih in drugih dvoranah. Na sedanji lokaciji je v bližini vsa potrebna bolnišnična infrastruktura (CT-naprave, operacijske dvorane ...). Poklukar je poudaril, da je nova lokacija pomembna tudi pri izhodni strategiji iz epidemije, sem bodo sem nameščali paciente s covidom in postopoma tako sproščali druge kapacitete. Po epidemiji bodo v teh prostorih postelje intenzivne terapije in operacijske dvorane, kot je bilo že leta načrtovano. Ocenjena vrednost projekta je – skupaj za nakup opreme in za gradbena dela – približno 3,3 milijona evrov.
Zakaj niso šli v to investicijo že prej, je Poklukar pojasnil, da so se v pripravah na jesenski val pripravljali na približno petkratnik spomladanskega vala, ko so imeli v UKC Ljubljana največ 54 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19, na današnji dan jih imajo 291 (od tega jih 59 potrebuje intenzivno nego). Ko je bilo jasno, da bodo petkratnik presegli, so začeli iskati nove rešitve, nobena pa ni bila enostavna, je še poudaril Janez Poklukar. »Je pa res, da nihče od nas v tem ali katerem drugem omizju ni napovedoval več kot dva- ali trikratnika, petkratnik se je zdel neživljenjski pri pripravi operativnih načrtov, kaj šele, da bi nekdo napovedoval ali razmišljal o desetkratniku.«
V oktobru so sicer v UKC Ljubljana opravili približno dvajset odstotkov manj ambulantnega programa kot v letu 2019. »Opravili pa smo enako število operacij na odprtem srcu kot v oktobru lansko leto. Z vsemi sredstvi se borimo, da ohranjamo dostopnost zdravstva,« je sklenil Poklukar.