![](/images/20201102/201109962-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Pomembno je, da misli predelamo
Tudi če nismo zboleli za koronavirusom, pa skoraj vsak med nami pozna nekoga, ki je zbolel. Posledično se vedno več ljudi srečuje s skrbmi, dvomi, kako naprej, in to ima na naše odnose bistveno večji vpliv, kot si priznamo. O tem je govorila psihologinja Eva Kovač. Pregledali smo tudi zadnje podatke o okužbah po gorenjskih občinah.
Ljubljana – Ob včeraj 557 potrjenih novih okužbah s koronavirusom so (ob tudi precej manj testiranjih) na širšem Gorenjskem po občinah potrdili: 19 okužb v Kranju, 17 v Kamniku, 10 v Mengšu, 9 v Domžalah, po 5 v Medvodah in Tržiču, po 4 v Škofji Loki in Bohinju, po 3 v Radovljici in Naklem, po 2 v Železnikih, Gorenji vasi - Poljanah, Cerkljah, Komendi in Moravčah, po 1 pa v Šenčurju, Kranjski Gori, Vodicah, Gorjah, Trzinu in na Jezerskem.
Kljub nižjemu številu okužb v zadnjih dneh pa se povečuje število hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 in žal tudi število umrlih. Kar 112 jih je umrlo v zadnjem v tednu dni, kar je skoraj tretjina vseh smrti, ki jih je ta virus povzročil v Sloveniji.
Psihologinja Eva Kovač je na današnji popoldanski vladni novinarski konferenci opozorila na tesnobo, dvome, skrbi, razdražljivost in nezaupanje, pri nekaterih tudi v stroko, ki so v teh kriznih okoliščinah povezani z našim vsakdanjim delovanjem doma in na delovnem mestu. Psihološki odziv na takšne situacije je specifičen, odzivi niso samo telesni (fizični), ampak tudi vedenjski, čustveni. Kot je poudarila Kovačeva, se na stres ljudje odzivamo različno, ne smemo pa preslišati ali ne začutiti molka, zlasti pri ljudeh iz zdravstveno bolj ogroženih skupin, starostnikih, otrocih in mladostnikih, izpostavljenih poklicih (kot so zdravstveni), socialno izoliranih posameznikih … Različni odzivi so normalni, je poudarila, nujno pa je, da misli predelamo in jih ne ignoriramo in potlačimo. »Če čutite, da so skrbi in tesnoba večje od vas, svetujem, da se obrnete na psihološko pomoč, na svojega zdravnika. Ko začutite čustveno nevihto, ki vas lahko preplavi z negativnimi občutki, občutenjem nemoči, upočasnite in umirite svoje dihanje, poglejte okrog sebe, kaj čutite, vonjate, kaj vidite, kar vam bo dalo občutek varnosti, dokler se misli ne umirijo. Imeti skrbi pomeni zgolj, da nam ni vseeno. Kljub spodbujanju, da smo preko medijev dobro seznanjeni z aktualnimi novicami o koronavirusu, te skrbi umestite v tisti čas dneva, ki ste ga rezervirali za t. i. čas za skrbi.« Deset dni v karanteni oziroma samoizolaciji je težko zdržati, sploh če se odločimo, da je to nekaj negativnega. Kovačeva se zaveda, da teh deset dni ni enostavnih, zato je še toliko pomembneje, da to osmislimo na način, da je to nekaj dobrega, kar lahko narediš zase, za družbo: »Poiščite si stvari, ki vas veselijo, čim bolj si strukturirajte čas, naredite tisto, za kar pred epidemijo niste imeli časa ...«
Morda se niti ne zavedamo, kaj preživljajo drugi, zato sta sočutje in razumevanje v tem času zelo pomembna, je poudarila Eva Kovač. Tistim, ki delajo od doma, pa svetuje, naj razmejijo delo doma in zasebno življenje in poskušajo ohranjati rutino, ki so jo imeli pred pojavom novega koronavirusa. »Delo je proces, ki se nikoli ne konča, zato je treba postaviti jasne okvire.«