Vlada k omejitvam dodala nekaj izjem
Vlada je v začasnem odloku o ponujanju in prodajanju blaga in storitev potrošnikom dodala še nekaj izjem. Psiholog dr. Robert Masten pa se zahvaljuje tudi vsem tistim, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi za zajezitev koronavirusa, pa so v dani situaciji stopili korak nazaj.
Ljubljana – Vlada je na današnji popoldanski dopisni seji izdala Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. V odloku, ki je bil z namenom zajezitve epidemije sprejet že 24. oktobra, so dodali še nekaj izjem. Dovoljena so gradbena, vzdrževalna in montažna dela, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer ogrevanje, vodovod, odtoki, električne inštalacije, keramične in druge obloge, prezračevanje, krovska, fasaderska dela, montaža kuhinj ...), storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer vrtnarske storitve ...), dovoljene so tudi servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja tehničnega blaga. Dovoljene so tudi dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave. Opravljanje dimnikarskih storitev pa ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava in jih po opravljeni storitvi ni mogoče prezračiti. Med izjeme se šteje tudi delovanje družb za upravljanje in knjižnic. Izjeme začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, in kot je povedal na popoldanski novinarski konferenci vladni govorec Jelko Kacin, pričakujejo, da bodo veljale že od jutri dalje.
Sklep o uporabi blaga iz državnih blagovnih rezerv
Vlada je sprejela tudi sklep, s katerim je odločila, da se za namen obvladovanja širjenja okužb v javnih zdravstvenih in socialnih zavodih iz blagovnih rezerv uporabi določeno blago, na primer dihalni ventilator, oprema za zasilno oskrbo s kisikom ... Izvedbo bo zagotovil republiški zavod za blagovne rezerve v sodelovanju z več ministrstvi. Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje pa bo na podlagi razdelilnika, ki ga določi ministrstvo za zdravje, blago predalo končnim uporabnikom.
Strahu ob boku tudi pogum
Vladnih novinarskih konferenc se v zadnjih dneh kot govorci udeležujejo tudi psihologi. Na današnji je sodeloval izredni profesor dr. Robert Masten z Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Pozval je ljudi, da naj praktično priskočijo na pomoč tistim, ki so se znašli v stiski – s tem, da jih pomirijo, se z njimi pogovorijo. Stiska je v krizni situaciji, v kateri smo se znašli, pričakovana, na te občutke nismo navajeni, je poudaril. Pogovor pa je dragoceno spoznanje, da v tem nihče ni sam. A kot je tudi dejal dr. Masten, s strahom hodi pogum. Skrbi pa nas varujejo, da s pogumom ne pretiravamo. Po njegovih besedah je ključno, da najdemo neki cilj za vsak dan posebej, ki je za nas osebno pomemben. Za nekoga morda so to samo prečudoviti razgledi, ki se mu ponudijo skozi domače okno ... S tem prideta pogum in upanje, da cilj dosežemo, in tako osmislimo ta poseben čas. Svetuje tudi, da se izogibamo stvarem, ki niso nujne ali so za nas neprijetne. »Tudi če smo jezni, smo na koncu jezni sami nase.« Vse, kar potrebujemo za rešitev problema, je v nas samih, in če ne gre drugače, lahko pokličemo na telefon za ljudi v stiski. Dr. Masten je izrazil hvaležnost vsem službam in ljudem, ki ključno prispevajo k obvladovanju situacije. Zahvalil se je tudi vsem tistim, ki se ne strinjajo z ukrepi, pa so za krajši čas stopili korak nazaj.
Jelko Kacin je glede nejasnosti odrejanja karantene še pojasnil, da bodo praviloma od jutri dalje vsi, ki se bodo testirali na koronavirus, že na sami lokaciji odvzema brisa prejeli ustrezen dokument z vsemi potrebnimi navodili.