Tone Škarja častni član
Planinska zveza Slovenije je tudi letos podelila svečane listine, spominske plakete in priznanja za posebne dosežke svojih članov.
Laško – Na svečani podelitvi v Laškem je Planinska zveza Slovenije (PZS) 7. decembra podelila svečane listine PZS enajstim zaslužnim posameznikom, spominske plakete PZS 25 planincem ob življenjskih jubilejih, šest priznanj vodstva PZS za posebne dosežke ter priznanje častni član PZS.
Z najvišjim priznanjem častni član PZS se je planinska organizacija poklonila alpinistu, gorskemu vodniku, gorskemu reševalcu, pisatelju in fotografu Tonetu Škarji, članu in vodji številnih alpinističnih odprav v Himalajo, ki je bil skupaj z Alešem Kunaverjem glavni tvorec slovenske himalajske zgodbe, in sicer za neizbrisen pečat, ki ga je s svojim vsestranskim, zavzetim in izjemnim delovanjem pustil v slovenskem in svetovnem alpinizmu. »Presenečen in ganjen sem, kar ni moja navada. To priznanje sprejemam kot priznanje za skupno pol stoletja dela v planinski organizaciji, dela dobrih ljudi in organizacije. Priznanje je lep spomin na čase, ko smo še znali držati skupaj, ko je šlo za idealizem, kar brez dvoma je alpinizem, in na vse tiste, ki so ostali v Himalaji,« je vtise strnil Mengšan, član Planinskega društva Kamnik, ki so mu zbrani namenili najglasnejši aplavz.
Svečane listine PZS so od Gorenjcev prejeli Boris Robič, Anton Oman (oba PD Gozd Martuljk), Vincenc Hafner (PD Škofja Loka) in Jože Kosmač (PD Gorje), spominske plakete ob osebnih jubilejih pa za 90 let Matej Košir (PD Kamnik), za 80 let Alojz Hlebanja (PD Gozd Martuljk), za 75 let Rudi Zadnik (PD Škofja Loka), Franc Obreza (PD Kamnik), za 70 let Mihael Kersnik (PD Dovje-Mojstrana), Aleksander Čičerov (PD Onger Trzin) ter za 65 let Danijel Kokalj (PD Škofja Loka) in Mihaela Oman (PD Gozd Martuljk).
Priznanja vodstva Planinske zveze Slovenije za posebne dosežke v letu 2019 so prejeli: Aswin Kumar Shrestha, častni generalni konzul Nepala v Sloveniji, Martin Kavčič in Jernej Hudolin za prispevek pri obnovi in ureditvi Aljaževega stolpa, Gorazd Lemajič za njegov prispevek pri ozaveščanju javnosti o vlogi in pomenu Aljaževega stolpa ter primernem odnosu do tega simbola Slovencev, Andrej Kokalj za velik prispevek k prepoznavnosti športnega plezanja in dolgoletno organizacijsko delo v športnem plezanju ter Timotej Rajgelj za magistrsko nalogo z naslovom Športno plezanje za otroke in igre na plezalni steni.