V mlinu Okroglo sta ohranjena dva prvotna mlinska kamna, temen za mletje črne in bel mlinski kamen za mletje bele moke. / Foto: Primož Pičulin

Zadnji ohranjeni mlin na vodo

Mlin Okroglo je zadnji ohranjeni mlin med številnimi mlini, ki so nekoč stali na zgornjem toku reke Save in njenih pritokih. Stoji pod vasjo Okroglo ob Mlinarjevem studencu in neposredno ob reki Savi. Star je približno petsto let in je deloval vse do leta 1971. Predstavil ga je Uroš Brankovič iz Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj.

»Zob časa tudi stavbi mlina Okroglo ne prizanaša in le vprašanje časa je, do kdaj bomo lahko v živo spoznavali ta pomnik gospodarjenju in prehrani naših prednikov.«

Pred sto in več leti je bilo na območju današnje občine Naklo osem mlinov, še leta 1960 jih je delovalo pet. V letih po drugi svetovni vojni je bilo skupno v tedanji veliki občini Kranj kar 44 mlinov. Danes sta na ali ob reki Savi od izvira do Ljubljane le še dva, drugi je na Prebačevem, vendar je ta na Okroglem edini še tradicionalni na vodo in z mlinskimi kamni. Sedanjo podobo ima mlin od leta 1926, ko so ga obnovili po požaru. »Tedaj je zgorela večina stavbe, ohranjeni in s tem mnogo starejši pa so temelji s kletjo, kjer so bile v obokanem svinjaku tudi jasli za svinje,« je pojasnil Uroš Brankovič in dodal, da je bil zadnji znani lastnik mlina družina Markovič, ki pa je pred nekaj leti posest prodala slovensko-norveški družini.

Mlin je imel dva mlinska kamna, ki sta še vedno ohranjena: temen mlinski kamen za mletje črne in bel kamen za mletje bele moke, na primer pšenične, ržene, ovsene, ajdove. Imel je še kamen za mletje prašičjih otrobov in stope, s katerimi so predelovali ječmen v ješprenj in proso v proseno kašo. Svetel mlinski kamen je iz konglomeratne kamnine iz bližnjega kamnoloma z obrobja Udin boršta na Polici, kjer so več kot tristo let, vse do leta 1974, klesali in obdelovali mlinske kamne. Temen mlinski kamen naj bi bil iz kamna iz enega od kamnolomov pri Tržiču. »Kljub bližini reke Save je mlinsko kolo, ki danes ni več ohranjeno, na mlinu vedno gnal Mlinarjev studenec, ki ni nikdar presahnil,« je dejal sogovornik in nadaljeval: »Zob časa tudi stavbi mlina ne prizanaša in le vprašanje časa je, do kdaj bomo lahko v živo spoznavali ta pomnik gospodarjenju in prehrani naših prednikov. Mlin bi bilo treba temeljito obnoviti, to pa bi bilo finančno kar velik zalogaj.«

Posebnost mlina Okroglo je tudi ta, da je bil njegov mlinar več stoletij, vse do dvajsetega stoletja, obenem še brodar, ki je vozil ljudi in tovor čez reko Savo. Vasi Okroglo in Žeje sta v 15. stoletju prešli iz posesti in upravljanja Ortenburžanov k freisinškim škofom, zato je brodar na Okroglem brezplačno vozil prebivalce z brodom čez Savo. Enako je vozil tudi romarje na poti na Sv. Jošt pa tudi umrle iz obeh vasi na šmartinsko pokopališče v Stražišču. »V bližini mlina je leseno znamenje v spomin na mlinarja in brodarja Dominika Markoviča, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja utonil, ko je reševal ladjo oziroma rečni brod, ki ga je odnesla divja Sava,« je kot zanimivost dodal Brankovič.

V mlinu Okroglo beležijo tudi začetke modernega slovenskega ribogojstva. »Prva prava umetna oploditev je bila v bazenih mlina Okroglo izvedena leta 1881, in sicer jo je izvedel dr. Ivan Franke. Bil je slikar in eden začetnikov realizma na Slovenskem. Umetniki so v tistem času radi povezovali kulturo z drugimi panogami, na primer kmetijstvom, in to je počel tudi Franke,« je dejal Brankovič in še dodal: »Na tem prvem vališču je oplodil ikre potočne postrvi in iz njih vzredil zarod in nato mladice. Zato ga štejemo za začetnika sodobnega slovenskega ribogojstva.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Prvi bodo vpisani konec junija

Šole bodo prijave za vpis v programe nižjega, srednjega poklicnega, strokovnega oziroma tehniškega izobraževanja in gimnazije sprejemale do 25. marca.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / ponedeljek, 6. december 2021 / 23:59

Sedežnica do nadaljnjega ne obratuje

Velika planina – Iz družbe Velika planina so sporočili, da je v soboto, 4. decembra, prišlo do okvare na pogonu sedežnice, zaradi česar so napravo morali zaustaviti. »Gre za težjo okvaro, ki bo za...

GG Plus / ponedeljek, 6. december 2021 / 23:14

Moj Camino – moja pot

France Voga z Dovjega si je za sedemdeseti rojstni dan podaril Camino de Santiago – oziroma kot pove: pot v Santiago. »Vsak, ki gre na to pot, ima svoj razlog, cilj. Nekateri gredo iz verskih razlogov...

Kronika / ponedeljek, 6. december 2021 / 23:14

Denarne mule tudi med Slovenci

Slovenska policija je v mednarodni akciji EMMA7 identificirala 156 denarnih mul iz Slovenije in tujine, ki so na svoje račune neupravičeno prejele več kot pet milijonov evrov.

Žiri / ponedeljek, 6. december 2021 / 14:47

Nova cesta v industrijski coni

Župan Janez Žakelj in direktor Gorenjske gradbene družbe Stanislav Remic sta podpisala pogodbo za gradnjo interne povezovalne ceste na območju industrijske cone v Žireh.

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. december 2021 / 14:47

Zaveza pivovarjev

Kranj – Pivovarji, člani Združenja slovenskih pivovarn, so v sredo podpisali zavezo, na podlagi katere bodo do konca prihodnjega leta začeli na embalaži prostovoljno navajati tudi informacije o ene...