Planinci nove generacije

Ljubitelji gora smo letos opazili znaten porast števila planincev. Številni moji znanci, ki nikdar doslej niso hodili, kaj šele v gore, so mi pošiljali posnetke z najvišjih domačih pa tudi tujih vrhov. Tudi Slovensko planinsko pot jih je prehodilo nekaj, tudi takih, ki še pred kakšnim letom niso vedeli, da obstaja.

Vse se je začelo spomladi z epidemijo koronavirusa, ki je mnogim spremenila način mišljenja in življenja, jih približala naravi in namesto druženja, ki je bilo takrat prepovedano, so si izbrali gibanje.

Občutek s terena dopolnjujejo tudi podatki in ugotovitve Planinske zveze Slovenije. Naše gore je letos obiskalo več Slovencev kot leta poprej. Seveda je to pohvalno. Več ljudi bo za svoj prosti čas izbralo gibanje in obisk gora, bolj zdravi bomo kot narod in povečana priljubljenost planinstva bo verjetno pripomogla tudi h kakšni obnovljeni koči in planinski poti več.

A vsaka stvar ima dve plati. Na Planinski zvezi Slovenije opažajo, da je bilo v planinskih kočah več enodnevnih gostov, v kočah in na splošno v gorah in hribih je bilo veliko število oseb, ki sicer ne zahajajo v planinski svet, in opazno je bilo nekoliko večje trošenje za pijačo in hrano v planinskih kočah. S finančnega vidika so planinska društva s tem zagotovo razveselili, a gostje v planinskih kočah postajajo vedno bolj zahtevni in kažejo nerazumevanje za posebnosti gorskega sveta in imajo posledično drugačna pričakovanja glede ponudbe v kočah – niso dovolj več le jota, ričet in vroč čaj, ampak se planinski domovi zaradi pričakovanj obiskovalcev spreminjajo v navadne gostilne, na kakršne so planinci te nove generacije, kot kaže, navajeni v dolini.

Da gre res za novo generacijo planincev, dokazuje še ena ugotovitev krovne planinske organizacije. Planinci, ki so letos začeli zahajati v gore, so bili vidno slabše opremljeni ali pa niso znali opreme pravilno uporabljati, kar se je odražalo tudi v večjem številu nesreč, katerih vzrok je nepoznavanja terena, pomanjkanje izkušenj in preseganje lastnih zmožnosti.

In še ena letošnja posebnost. Zaradi »novih gostov« – kot so številne letošnje planince poimenovali v planinskih kočah –, ki povečini ne poznajo etike obnašanja v gorah, je bilo bistveno več odpadkov v kočah in v določenih predelih tudi ob poteh. To pa je skrb vzbujajoče, in kot kaže, bo potrebnega še veliko dela, da se planinci nove generacije ozavestijo glede odnosa do narave, opreme za varno hojo in pričakovanj ponudbe v kočah.

Nič ni narobe, če kdo na novo najde ljubezen do gora, še celo pohvalno je; narobe je le to, če se ne zaveda, da gre za svet, kjer dolinska pravila ne veljajo.

Komentarji (1)

Jakub Wojciechowski

Takole bom reku: tisti, ki dela biznis s planinskimi kočami, naj pa še čisti in pospravla za njimi. In to od koče pa do doline. Etiko v gorah pa si nekam zataknite in prosim vas ne bluzite. Že 40 let poslušam eno in isto pa ni nič boljše in tudi nič boljše ne bo. Ker resnica je PREPROSTA: ..... VEČ LJUDI V HRIBIH POMENI VEČ SVINJARIJE. A bo šlo, Jasna?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sreda, 24. junij 2015 / 11:08

Nekaj denarja bodo skušali zbrati s parkirnino

Tržič – Na nedavni seji občinskega sveta v Tržiču so svetnike in svetnice razburile napovedi o postavitvi parkomatov. Ob razpravi o odloku o občinskih cestah in cestnoprometni ureditvi v o...

Objavljeno na isti dan


Komenda / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Priložnost za težje zaposljive

Z željo ustvariti delovna mesta težko zaposljivim invalidom s podeželja v lokalnem okolju so v Komendi ustanovili zavod Grunt. Njegovi zaposleni opravljajo različna dela na kmetiji Zadrgal.

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Žarek upanja za Zlatorog

Najemniki kampa Zlatorog so v sodelovanju s finančnimi partnerji na Občino Bohinj posredovali pismo o nameri za odkup kampa. Zanima jih tudi vlaganje v hotel Zlatorog.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:01

Veselih deset Pod Stražo

Cerkljanska dramska skupina Pod Stražo je praznovala deset let delovanja. Članom iz Poženika, Šmartnega in Pšate poseben izziv predstavlja uprizarjanje starih dramskih del, predelanih v cerkljansko na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:05

Pr' Šmajd pridelujejo industrijsko konopljo

Na kmetiji Pr' Šmajd v Predosljah pridelujejo industrijsko konopljo. Iz semena stiskajo konopljino olje, pripravljajo konopljine beljakovine in vlaknine ter konopljin čaj.

GG Plus / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:01

Kranjski gospodje in tovariši

Osrednji razstavni projekt Gorenjskega muzeja v letošnjem letu, razstava Gospodje in tovariši s podnaslovom Kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920–1980, je od maja do februarja prihodnje...