![](/images/20201006/201009858-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Gorenjski gasilci dobili vadbeni poligon
Na Jesenicah so odprli prvi regijski gasilski poligon na Gorenjskem, tretjega v državi. Namenjen bo usposabljanju okoli štiri tisoč operativnih gorenjskih gasilcev, prostovoljnih in poklicnih.
Jesenice – Kljub precej neprijaznemu vremenu so v soboto popoldne na Spodnjem Plavžu na Jesenicah uradno odprli regijski poligon za usposabljanje gasilcev gorenjske regije. Gre za prvi tovrstni poligon na Gorenjskem in tretji od načrtovanih sedemnajstih vadbenih poligonov po vsej v državi. Celotna vrednost projekta je ocenjena na osemsto tisoč evrov, od tega sta Občina Jesenice in Gasilska zveza (GZ) Jesenice prispevali tri tisoč kvadratnih metrov asfaltiranega zemljišča, gradbena dela v vrednosti 423 tisoč evrov pa sta financirali Uprava RS za zaščito in reševanje ter Gasilska zveza Slovenije (GZS) iz sredstev požarnega sklada in doplačilne znamke.
»Jesenice z današnjim dnem postajajo gasilski center Gorenjske. Poligon bo omogočil nadgradnjo znanj in veščin vseh gasilk in gasilcev, ki bodo s tem še bolje pripravljeni. Vsi skupaj se zavedamo, da le dobro pripravljene in izurjene enote lahko uspešno varujejo življenja ljudi in živali ter premoženje,« je poudaril jeseniški župan Blaž Račič, ki je projekt 'podedoval' od svojega predhodnika Tomaža Toma Mencingerja, saj so se prve aktivnosti za izgradnjo poligona začele že leta 2016, gradnja pa je stekla lani.
Poveljnik Gasilskega poveljstva občine Jesenice Robert Kejžar je razložil, da bo poligon, katerega skrbnik je GZ Jesenice, namenjen usposabljanju z višin, iz vode in globin ter ob prometnih nesrečah okoli štiri tisoč operativnih gasilcev na Gorenjskem, tako prostovoljnih kot poklicnih.
»Tu so možne izvedbe vseh vaj in izobraževanj do nivoja GZ Gorenjske, le najvišja izobraževanja, ki so pod okriljem GZS, bodo še naprej potekala v izobraževalnem centru na Igu,« je povedal Kejžar. Poligon je opremljen s štirietažnim vadbenim stolpom, ki je namenjen izvajanju vseh vaj reševanja z višine, bazenom z vodo in delom za tehnično reševanje, je dodal.
Predsednik Gasilske zveze Slovenije Janko Cerkvenik se je ob tej priložnosti zahvalil pobudnikom iz Gasilske zveze Gorenjske za izgradnjo prvega regijskega poligona. »Predvsem je pomembno, da so tu zagotovljeni in bodo zagotovljeni vsi potrebni pogoji za usposabljanje gasilcev in tudi še kakšne druge reševalne enote,« je dejal in izrazil upanje, da bodo letos in v prihodnjem letu uspeli zgraditi podobne poligone še v Grosuplju, Žužemberku in Zagorju. Prva regijska poligona so sicer uredili v Ormožu in Radljah.
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damijan Jaklin je dejal, da na ministrstvu ocenjujejo, da so bila državna sredstva porabljena za dober namen in racionalno, pri gradnji pa so se upoštevala tudi izhodišča in ugotovitve pri že obstoječih dveh poligonih. »Štiri tisoč operativnim gasilcem v gorenjski regiji bo novi poligon nudil dobre pogoje in tudi motivacijo za pridobivanje novih znanj, za boljšo usposobljenost in pripravljenost na intervencije v vseh vrstah nesreč,« je dejal. »Na ministrstvu za obrambo se zavedamo pomena slovenskega gasilstva, zato je njegov nadaljnji razvoj prioriteta pri našem delu. V zelo kratkem času smo naredili velik premik na področju urejanja gasilskih zavarovanj, zagotavljanja sredstev za gasilsko delovanje ter pridobivanja evropskih sredstev za nadaljnje opremljanje gasilskih enot. Upamo, da bodo naša prizadevanja pri pridobivanju evropskih sredstev obrodila sadove, da takrat, ko moramo, nudimo pomoč z ustrezno opremo,« je še dejal.