Spolno nasilje med mladoletnimi vrstniki

Tudi dejanje naslednjega »hillbillyja« so mestni sodniki nazadnje še skoraj opravičevali. Matija Flisek (18) je bil iz Velike Kostrevnice (okraj Litija), sin četrtkmeta, brez premoženja, samski, že kaznovan zaradi telesnega poškodovanja v pretepu (leta 1856 je bil zaradi tega tri tedne v ječi).

Matija je septembra 1860 v domačo hišo zapeljal sedemletno Marijo Susek z obljubo, da ji bo dal belega kruha. V hiši jo je zgrabil, vlekel v sobo, polegel na posteljo, ji dvignil krilo, razširil noge in, kot je ugotovil zdravniški pregled, v popolnosti spolno občeval z njo ter jo še okužil s sifilisom. Občevanje v popolnosti je pomenilo, da je moški ud prodrl dovolj globoko, da se je to lahko štelo za posilstvo, za kar je bila zagrožena kazen od pet do deset let težke ječe. Matija je dejanje priznal, čeprav je menil, da do popolnega občevanja ni prišlo, da z udom ni mogel popolnoma prodreti v Marijo.

Obtoženi je že med preiskavo jokajoč prosil milosti, obljubljal poboljšanje in svoje iskreno kesanje ponovno potrjeval s solzami. To je očitno segalo do srca tudi državnemu pravdniku (tožilcu), ki oteževalnih okoliščin sploh ni videl, olajševalne pa so bile obtoženčeva mladost, dotedanje neoporečno življenje (seveda kar je zadevalo kaznovanje po kazenskem delu zakonika, ne pa prekrškovno kazen zaradi pretepanja), skesano priznanje in zanemarjena vzgoja. Zato je zanj predlagal najnižjo možno kazen, to je pet let težke ječe, in zaradi prevladujočih olajševalnih okoliščin še dodatno možnost pomilostitve na dve leti zapora.

Pri takšni odločitvi tožilca zagovorniku obtoženega ni ostalo drugega, kot da je ugotovil, da je že tožilstvo naštelo vse olajševalne okoliščine in je samo še prosil za milostno sodbo in »obilno uporabo« pomilostitvenega člena. Tako so Matija res obsodili le na dve leti. Kot olajševalno okoliščino so ugotovili tudi, da deklica ni imela posledic in da jih tudi ne bo imela.

Kot oteževalno je bilo sodišče pripravljeno videti vsaj zvijačo, da ji je ponudil kruha, da jo je bil zvabil v hišo, drugače bi znali še ugotavljati, da se sedemletnica ni dovolj branila, da bi ji priznali posilstvo. So pa v obrazložitvi zapisali, da Flisku ne gre kot obremenilno prištevati, da je občeval v okuženem stanju, ker naj ne bi vedel, da je bil okužen. Po njegovih besedah naj bi imel svoj prvi spolni odnos tri tedne pred posilstvom (z neko kmetico, po domače Žandrovko) in še ni čutil nobenih bolečin (zaradi bolezni).

Poudarjali so njegovo mladost in da ni moč predvidevati, da bi, živeč na deželi in v hribih, imel vedenje o veneričnih boleznih, njihovi nalezljivosti in posledicah. Vsekakor je bila to mila kazen za posiljevalca predpubertetnega otroka, ki je bil zaradi poškodovanja nekoga drugega v pretepu kaznovan pravzaprav že kot otrok. Matija je bil velik pet čevljev, šest palcev in dve črtici (dobrih 171 cm – za tiste čase je bil že kar velike postave), srednje močan, kazen je nastopil 5. marca 1861.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 27. januar 2018 / 16:52

S pulta ukradel telefon

Jesenice – Jeseniški kriminalisti so zaradi tatvine kazensko ovadili Jeseničana, ki naj bi v začetku leta v tehnični prodajalni izkoristil nepazljivost uslužbenca in mu z delovnega pulta odtujil mo...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.