Zagori lahko tudi v prostem času
Oktober – mesec požarne varnosti je letos posvečen ozaveščanju o požarni varnosti v prostem času.
Kranj – Včeraj smo vstopili v oktober, mesec požarne varnosti. Uprava RS za zaščito in reševanje bo letos v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije in Slovenskim združenjem za požarno varstvo vodila aktivnosti na temo požarne varnosti v prostem času pod sloganom Kdor za požarno varnost poskrbi, je v prostem času brez skrbi. Namen letošnjega projekta je opozoriti prebivalce, da je tudi med preživljanjem prostega časa veliko nevarnosti, ki lahko povzročijo požar, so sporočili.
Ne glede na to, kje preživljamo prosti čas – na morju, potovanjih, v gorah ali pa doma –, ne smemo pozabiti, da lahko zagori kadarkoli in kjerkoli, zato je pomembno poznati preventivne ukrepe, s katerimi lahko preprečimo nastanek požara, opozarjajo na upravi RS za zaščito in reševanje, kjer so preventivne ukrepe predstavili v gradivu, ki je namenjeno različnim ciljnim skupinam. Pripravili so zgibanko, plakat, napotke za objavo na spletni strani in televizijski telop, v katerega je vključen slovenski znakovni jezik in se bo ta mesec predvajal na TV Slovenija. Tiskana gradiva bodo sodelujoči razdeljevali na predstavitvah svojih aktivnosti, elektronska pa so dostopna na spletnih straneh sodelujočih. Tema se oglašuje tudi na avtobusih.
V gradivu so predstavljeni napotki, kako poskrbeti za požarno varnost med preživljanjem prostega časa doma, na domačih zabavah in praznovanjih. Poudarjeni so napotki glede praznične okrasitve, kuhanja, priprave žara in kurišča, kajenja in podobno. Zagori lahko tudi, ko smo odsotni. Takrat je nevarnost, da se bo požar razširil, še večja, saj ni nikogar, ki bi požar omejil, zato so predstavljeni tudi napotki, kaj storiti pred odhodom na dopust, kako ravnati na poti in kako poskrbeti za požarno varnost na dopustu. »Ob načrtovanju prostega časa in dopusta je treba poskrbeti tudi za otroke, starejše osebe, gluhe in naglušne, slepe in slabovidne, gluhoslepe ter gibalno ovirane osebe, sploh če bodo med vašo odsotnostjo same doma,« tudi opozarjajo na upravi.
Ker se ozaveščanje začne že z vzgojo najmlajših, so nekatera gradiva prilagodili prav njim, tako v obliki didaktične igre, ki bo novembra objavljena v reviji Zmajček, in prispevka, objavljenega v reviji Ciciban. V letošnjem šolskem letu lahko otroci v vrtcih in učenci osnovnih šol tudi ustvarjajo likovna in literarna dela na natečaju Naravne in druge nesreče – Požarna varnost in prosti čas.