Virus pri stanovalki v škofjeloškem centru
Včeraj smo imeli v Sloveniji rekordno število potrjenih okužb s koronavirusom, kar 203, kar je tudi dvakrat toliko kot dan prej. V Center slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka je prišel virus s stanovalko, ki se je vrnila iz Splošne bolnišnice Jesenice, za deset dni so zaprli vrata za obiskovalce. Aplikacijo #Ostani Zdrav pa si je doslej naložilo več kot 112 tisoč uporabnikov.
Ljubljana – Včeraj so v Sloveniji ob 3391 testih potrdili rekordne 203 okužbe z novim koronavirusom, od tega na širšem Gorenjskem devet v Kranju, sedem v Kamniku, pet na Jesenicah, po štiri v Radovljici, Škofji Loki in Cerkljah, tri v Komendi, po dve v Naklem, Šenčurju in Mengšu, po eno pa v Gorjah, Bohinju, Preddvoru, Vodicah in Domžalah in na Bledu. Iz Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka so včeraj sporočili, da je k njim prišel virus s stanovalko, ki se je vrnila iz Splošne bolnišnice Jesenice in so jo medtem že prepeljali v oddelek za bolnike s covidom-19 na Golnik. Kot je povedala direktorica centra Silva Košnjek, so pet stanovalcev preselili v sivo cono, včeraj so odvzeli brise 33 zaposlenim in sedmim stanovalcem. Vsi brisi so negativni, po približno sedmih dneh bodo odvzem ponovili. Direktorica Košnjekova je povedala, da ta čas teh pet stanovalcev ostaja v sivi coni. Za vsak primer vzpostavljajo tudi rdečo cono; približno sedem postelj bo v enem od oddelkov v pritličju, poleg stavbe pa bodo postavili zabojnik za osebje, ki bi v primeru okužb skrbelo za te stanovalce. »Za deset dni smo zaprli vrata za obiskovalce in izhode, sicer pa bo življenje potekalo po oddelkih. Izogibamo se večjih skupinskih srečanj med oddelki,« je še pojasnila Košnjekova.
Najbolj skrbi število hospitalizacij
Hospitaliziranih je 86 oseb z boleznijo covid-19, od tega jih je 16 v intenzivni negi. Ena oseba je včeraj umrla.
»Danes je slika drugačna in verjetno tudi bolj realna kot v ponedeljek in včeraj, ko smo poročali o manjšem številu okuženih,« je na današnji novinarski konferenci dejal vladni govorec Jelko Kacin. Kumulativna incidenca je že osemdeset okuženih na sto tisoč prebivalcev v zadnjih dveh tednih. »Število okužb torej raste, povečuje se število hospitalizacij in to epidemiologe tudi najbolj skrbi,« je poudaril Kacin. Kot je dodal, je jesenski val okužb drugačen od spomladanskega, testiranj je več. Opozoril je, da smo se spomladi ob epidemiji bolje zavedali, da je treba omejiti druženja oz. socialne stike, omejiti obisk trgovin ... »Zdaj epidemija v Sloveniji ni razglašena, a to ne spremeni dejstva, da smo v razmerah pandemije in da se virus širi med nami. Le z upoštevanjem samozaščitnih ukrepov, ki so bolj preventivne narave, lahko zaustavimo širjenje virusa in zaščitimo tudi ranljivejše skupine. Zato je še toliko pomembneje, da upoštevamo priporočila stroke,« je poudaril.
Aplikacijo naložimo, ko smo še zdravi
Aplikacijo #Ostani Zdrav si je doslej naložilo več kot 112 tisoč uporabnikov. Kacin je opozoril, da je pomembno, da to storimo, ko smo še zdravi. Če pa ima nekdo potrjeno okužbo, od epidemiologa prejme potrditveno desetmestno kodo, ki velja eno uro in jo prav tako prostovoljno lahko vnese v aplikacijo. Aplikacija zazna in opozori na majhno ter večje tveganje za okužbo. Ob srečanju z drugim uporabnikom aplikacije pametna telefona samodejno izmenjata naključno šifrirani kodi, ki sporočita le, da sta se dve osebi srečali, za koliko časa in kakšna je bila razdalja med njima. Aplikacija nima dostopa do lokacijskih podatkov, torej ne zaznava geolokacije, in nima dostopa do imenika in drugih podatkov v telefonu, iz katerih bi lahko razbrali identiteto uporabnika. Podatki o okuženih se izbrišejo po 14 dneh.
Svetovalna strokovna skupina ministrstva za zdravje je vladi že predlagala načrt ukrepov ob drugem valu. Kacin je o možnosti, da učenci in dijaki v razredih s prihodnjim tednom ne bi več nosili mask, povedal, da o tem niso sprejeli nobene odločitve in da sta, ko gre za uporabo mask v razredih, pristojna NIJZ in šolsko ministrstvo.
Okužbo so doslej v Sloveniji potrdili pri 5690 osebah, umrlo je 150 ljudi. Do včeraj so testirali 225.498 oseb.