Gorenjca Luka Špik in Iztok Čop sta bila na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000 najboljša v dvojnem dvojcu. / Foto: Gorazd Kavčič

Slovenci imamo radi šport

V Sloveniji smo v sredo prvič zaznamovali dan slovenskega športa kot državni praznik. Na ta dan je minilo tudi dvajset let, odkar so športniki na olimpijskih igrah osvojili prve zlate kolajne za Slovenijo.

Bled – Na olimpijskih igrah v Sydneyju je 23. septembra leta 2000 zaigrala slovenska himna. Veslača Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec so prvič v samostojni Sloveniji osvojili zlate medalje. Njihov uspeh izpred dvajsetih let je Olimpijski komite Slovenije (OKS) v sodelovanju z veslaško in strelsko zvezo ter blejsko občino v sredo na Bledu počastil s športno-družabnim dogodkom. Udeležili so se ga tudi člani olimpijske odprave v Sydneyju in vidni predstavniki slovenskega športa. Štiri ekipe so se pomerile v strelskem izzivu, veslaški izziv pa je bil zaradi dežja odpovedan. Sledil je slavnostni del, kjer so z videoposnetki obudili spomin, prvim zlatim olimpijcem pa podelili olimpijski certifikat. »S ponosom in zadovoljstvom se spominjam tistih zlatih trenutkov. Uspelo nam je to, k čemur smo stremeli. Vloga favorita je bila tedaj veliko breme, drugo mesto bi za naju z Luko pomenil velik poraz,« je dejal Iztok Čop in komentiral še prvo praznovanje omenjenega državnega praznika: »Prav je, da imamo dan, ko športu zavestno namenimo večjo pozornost, pa ne le vrhunskemu športu, temveč vsem oblikam športnega udejstvovanja, tudi športni vzgoji mladih in dostopnosti športa.«

Na pobudo OKS – Združenja športnih zvez je Državni zbor Republike Slovenije 23. september razglasil za dan slovenskega športa, ki smo ga letos s številnimi športno-rekreativnimi dogodki za vse starosti počastili prvič. Praznik spodbuja Slovence in Slovenke, da s telesno aktivnostjo izrazijo svoj odnos do športnega udejstvovanja, ki ne le vzgaja, krepi zdravje in spodbuja pozitivne vrednote, temveč tudi povezuje Slovenijo, kar je dokazal nedavni kolesarski uspeh Tadeja Pogačarja in Primoža Rogliča. »Praznik je poseben zato, ker z njim dokazujemo, da imamo Slovenci šport resnično radi, in želimo si, da bi bil ta športni duh med nami prisoten vsak dan v letu,« je dejal predsednik OKS Bogdan Gabrovec.

Ob tem dnevu je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor vročil državno odlikovanje zlati red za zasluge Atletski zvezi Slovenije ob stoletnici organiziranega delovanja atletike v Sloveniji kot množičnega in vrhunskega športa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / / 09:00

Slavnostna seja ob občinskem prazniku

Žiri – V Kulturnem središču Stare Žiri bo danes ob 18. uri potekala slavnostna seja ob občinskem prazniku, na kateri bodo podelili tudi letošnja občinska priznanja. Ob 20. uri bo v novi športni dvo...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 1. september 2021 / 17:16

Glasbena poslastica

Občina Tržič je zadnjo soboto v avgustu pripravila tradicionalno glasbeno poslastico na Gorenjski plaži.

Kronika / sreda, 1. september 2021 / 17:14

Tatvini iz avtomobilov

Bled, Kranj – Blejski policisti so v nedeljo obravnavali tatvino nahrbtnika iz osebnega avtomobila, v Kranju pa je storilec izkoristil nepazljivost občanke in ji iz odklenjenega avtomobila odtujil...

Mengeš / sreda, 1. september 2021 / 17:13

Obnovili ulico Pristava

Mengeš – Občina Mengeš vsako leto z načrtom obnovitvenih del sanira del vodovodnega in kanalizacijskega omrežja v občini; letos je bila na vrsti Pristava. Zahtevna investicija celostne obnove gospo...

Železniki / sreda, 1. september 2021 / 16:23

Varuhi reda zavračajo kritike

Preverili smo pripombe občana Železnikov o delu redarjev in policistov na tamkajšnjem območju.

Škofja Loka / sreda, 1. september 2021 / 16:20

Odprli prenovljeno balinišče

Člani balinarskega kluba Loka 1000 so s prostovoljnim delom in finančno pomočjo Občine Škofja Loka prenovili svoje balinišče.