Ko delaš dobro, šteje vsak korak
Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) je v soboto izpeljala prvi vseslovenski dobrodelni pohod in prireditev Korak zase – korak za sladkorčke, s čimer so pomagali otrokom s sladkorno boleznijo, ki jih imenujejo sladkorčki.
Komenda – Z dobrodelnim pohodom in prireditvijo Korak zase – korak za sladkorčke, ki ju je ČZS pripravil v sodelovanju s Pediatrično kliniko, Kliničnim oddelkom za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove ter Društvom za pomoč otrokom s presnovnimi motnjami, so želeli opozoriti na problematiko, s katero se soočajo t. i. sladkorčki. V soboto so se pohodniki proti Čebelarskemu centru Slovenije na Brdu pri Lukovici podali po štirih poteh. Ena izmed poti je vodila s Sela pri Žirovnici, od koder se je s svojo ekipo odpravil na 58 kilometrov dolgo pot Boštjan Noč, predsednik ČZS. Na startu se mu je pridružilo šestdeset pohodnikov in domače čebelarsko društvo s praporom. Pohodnike je pospremil župan Občine Žirovnica Leopold Pogačar, na posameznih delih poti pa so se jim pridružili še župani občin Naklo Ivan Meglič, Kranj Matjaž Rakovec, Šenčur Ciril Kozjek, Komenda Stanislav Poglajen in Kamnik Matej Slapar. Del poti do centra je prehodila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec, ki se je pohodnikom pridružila v Homcu.
Boštjana Noča smo s skupino pohodnikov srečali nekaj kilometrov pred Komendo, kjer so si privoščili krajši postanek. »Nisem pohodnik, pred letom dni mi ni uspelo prehoditi niti pet kilometrov, a obljubil sem si, da bom nekoč premagal pot do Lukovice. Pot je naporna, k čemur pripomore tudi vročina. Zaužijemo veliko gela z medom, ki nam da energijo in moč za vsak nadaljnji korak,« je dejal Noč, na cilju pa je še poudaril, da je premagal meje lastne kondicije in dodal, da vsak korak šteje in vsa bolečina izgine, ko veš, da delaš nekaj dobrega. Med pohodniki, ki so spremljali Noča, je bila tudi Ines Zajc Žunič iz Zgornjega Tuhinja. »Pohod je zame velik izziv. Malo nas bolijo noge, a smo veseli, da smo lahko dobrodelni, in nedvomno si želimo, da bi bilo tovrstnih akcij v Sloveniji še več,« je dejala pohodnica.
Glavni namen dobrodelne akcije Korak zase – korak za sladkorčke je sicer priprava smernic za uporabo čebeljih pridelkov v prehrani diabetikov in ozaveščanje javnost o pomenu zdravega načina prehranjevanja in gibanja. Obenem želijo opozoriti pristojne, da vsem ljudem s sladkorno boleznijo omogočijo tehnološko najnaprednejše pripomočke za nadzorovanje bolezni. ČZS z akcijo zbira tudi finančna sredstva za otroke s sladkorno boleznijo, da bi jim omogočili nakup drage ultrazvočne aparature za oceno stanja ožilja, ki se redno uporablja pri pregledih sladkornih bolnikov. Zbrati morajo več kot trideset tisoč evrov, doslej pa jim je uspelo pridobiti že polovico tega zneska. Sredstva bodo zbirali še vsaj teden dni.