Veselijo se ponovnega srečanja s sošolci
V teh dneh se na začetek novega šolskega leta pripravljajo tudi v družini pevke skupine Mali oglasi Simone Benko. Nastarejša, Eva, bo obiskovala osmi razred, Nina sedmega in najmlajša, Hana, četrtega. Eva in Hana bosta nadaljevali tudi učenje kitare in violine v Glasbeni šoli Kranj.
Novo šolsko leto je pred vrati, zato v družinah s šoloobveznimi otroki v teh dneh opravljajo še zadnje nakupe delovnih zvezkov in šolskih potrebščin. Tako je tudi v družini Benko iz Kranja, v kateri imajo tri osnovnošolke. "Ta teden smo kupili vse šolske potrebščine. Največ težav je bilo z izbiranjem zvezkov – eno uro smo preživele v trgovini, saj je čisto preveč izbire," je z nasmeškom priznala Simona Benko in dodala, da so po drugi strani letos privarčevali pri nakupu potrebščin za likovno umetnost. "Zaradi karantene namreč niso porabili vsega, kar smo kupili lani." Hčerke so nato same zavile zvezke, čakajo pa še na naročene delovne zvezke. "Torbe so uporabne še lanske, kupile pa smo nove peresnice," je še razložila Simona Benko, ki je na hitro izračunala, da so za vse skupaj letos odšteli okrog 450 evrov.
Hčerke sicer uživajo še v zadnjih dneh počitnic. "Nič težko ne čakam začetka pouka, uživam na počitnicah," je pojasnila Hana, ki se je v tem tednu družila s prijatelji na oratoriju. A čeprav je rada doma, pa je priznala, da se po drugi strani tudi malce veseli začetka pouka, saj že pogreša sošolce. "Moram začeti tudi bolj resno vaditi violino, da se pripravim še na pouk v glasbeni šoli," nam je zaupala. Tudi Nina je priznala, da bi počitnice malo podaljšala, a se prav tako tudi že veseli šole, ker bi spet rada videla prijatelje. "Upam, da bomo imeli pouk v šoli, saj se mi zdi to veliko lažje kot pouk na daljavo," je poudarila. Zadnje dni počitnic je izkoristila za druženje s prijatelji in ukvarjanje s športom, saj rada rolka. Proti šolanju na daljavo pa ne bi imela nič Eva, najstarejša, ki se je med spomladansko karanteno pri opravljanju nalog, ki so jim jih naložili učitelji, vsak dan prek Vibra povezala s sošolkami. "Zelo dobro smo sodelovale, zato mi ni bilo težko delati od doma. V šoli se pa ves čas prepiramo s fanti." Zaveda se, da ima pouk na daljavo tudi svoje slabosti. "Doma je bilo veliko več dela kot v šoli, saj smo morali veliko snovi predelati sami. Strah me je, da si nismo veliko zapomnili, zato me skrbi, kako bo v letošnjem šolskem letu, sploh pri matematiki, pri kateri smo imeli konec lanskega šolskega leta geometrijo in ne vem, če sem vse prav razumela." Zadnje dni počitnic preživlja s prijateljicami, s katerimi se je tudi povsem sama z vlakom odpravila na morje k babici. "Včasih pa se zaprem v svojo sobo in igram kitaro," je še dodala.
Simona Benko ob tem s strahom pričakuje jesen, ker se ne ve, kaj bo s šolo, pa tudi če bo imela delo ali ne. "Ravno pred karanteno smo želeli posneti novo ploščo, a zaradi omejitve gibanja na občino stalnega bivališča niti tega nismo speljali do konca." Poleg tega si je njihova skupina Mali oglasi letos čez poletje obetala veliko nastopov, nato pa jih je večina odpadla. "Letos se nam je končno 'odprlo', za kar smo garali več let, nato pa je praktično čez noč vse 'ugasnilo'," je razočarana in tudi negotova glede prihodnosti, saj si ne zna predstavljati, kdaj bodo spet lahko začeli normalno nastopati. Po drugi strani pa ji je to, da je ostala doma, med šolanjem na daljavo omogočilo, da se je lahko bolj posvetila hčeram in njihovemu delu za šolo. "A s tremi je bilo kljub temu težko. Najprej je bilo treba priskrbeti tri računalnike, za vsako svojega, ker so veliko dela opravili prek Zooma," je razložila in dodala, da je bilo potrebno ogromno prilagajanja in usklajevanja. "Eva je bila kar samostojna oziroma so si s sošolkami pomagale med seboj, Nina pa je imela veliko seminarskih nalog, pri katerih je potrebovala pomoč. Prav tako je bilo treba ves čas spremljati in spodbujati Hano, ki je imela ogromno snovi, veliko časa so ji vzeli tudi likovni izdelki." Čeprav so opravili veliko dela za šolo, pa meni, da znanja niso dovolj utrdili. "Najbolj me skrbi angleščina pri starejših hčerah, saj so delali samo naloge, brez razlage." Zato si želi, da bi pouk potekal v šoli, saj meni, da je že zdaj nastala prevelika vrzel v znanju. "To bo povzročilo veliko stisk pri otrocih, pa ne po njihovi krivdi." Šolanje doma po njenem ne more nadomestiti klasičnega šolskega pouka. "Če ne drugega, v šoli vlada neki red, doma pa je vse bolj razpuščeno," je še dodala.