Šolska ulica bo odprta
Vse sobote v septembru, prvič pa že jutri, bo Šolska ulica v Škofji Loki zaprta za motorni promet in odprta za hojo, kolesarjenje, druženje, igro ... Pilotni projekt Odprta ulica občina izvaja skupaj z Inštitutom za politike prostora iz Ljubljane, kjer želijo, da škofjeloškemu zgledu sledijo še druga mesta.
Škofja Loka – Kot je pred začetkom projekta Odprta ulica povedal župan Občine Škofja Loka Tine Radinja, želijo Šolsko ulico narediti bolj »hodljivo« ter z umikom motornega prometa varnejšo za otroke, ki jo bodo že v torek napolnili s prihodom v Osnovno šolo Škofja Loka Mesto, projekt pa bo tudi pokazal, kako v občini nadaljevati ukrepe trajnostne mobilnosti. Radi bi namreč spodbudili občanke in občane, da se na kratkih razdaljah v večji meri gibljejo peš ali s kolesom ter manj z avtomobili. V času trajanja projekta pa nameravajo tudi ugotoviti, kako idejo odprte ulice sprejemajo prebivalci Šolske ulice, osrednje osi, ki povezuje staro mestno jedro z novim, nastajajočim na območju nekdanje vojašnice.
Že zdaj je na Šolski ulici dve tretjini pešcev in kolesarjev, ocenjuje Aidan Cerar z Inštituta za politike prostora (IPoP), vodja projekta Odprta ulica. Na razpisu inštituta je bila Občina Škofja Loka izbrana za pilotni projekt, Šolska ulica pa kot najbolj primerna za to, da bi ustvarili boljše pogoje za pešačenje in kolesarjenje, še zlasti otrok, ki po njej prihajajo v šolo. Od jutrišnje sobote naprej bo vse sobote v septembru Šolska ulica zaprta za motorni promet in odprta za kakršne koli dejavnosti, ki si jih želijo prebivalci in obiskovalci, je povedala Tatjana Bernik, vodja občinskega oddelka za okolje, prostor in občinsko redarstvo in koordinatorica projekta Odprta ulica. Ob Šolski ulici je tudi več lokalov, katerih dejavnosti ne želijo omejevati, pač pa njihove izvajalce vabijo, da jih obiščejo na stojnicah in si ogledajo, kako bodo v času zapore motornega prometa dostopali do svojih objektov, je še dodala Bernikova. Prisluhnili pa bodo tudi njihovim predlogom, kako v prihodnje vidijo to ulico. Prav tako vabijo prebivalce, da povedo svoje mnenje in v prihodnjih nekaj sobotah tudi sodelujejo v programu Odprte ulice. Že za jutri napovedujejo koncert in delavnico za otroke, v naslednjih sobotah pa sledi več kulturnih in športnih prireditev, med njimi koncert domačih rokovskih skupin, pripravljajo pa tudi pogovor o Aleji zaslužnih Ločanov, ki ima mesto ob Šolski ulici. Prvi dogodek, ki je zaprl Šolsko ulico za promet in jo odprl pešcem in kolesarjem, je bila ta teden novinarska konferenca na prostem, ki je pokazala, kako bo Šolska ulica videti septembra ob sobotah. Nanjo bodo z Mestnega trga preselili tudi dejavnosti, ki bodo potekale ob Evropskem tednu mobilnosti.
Projekt Odprta ulica podpirajo tudi v Osnovni šoli Škofja Loka Mesto, ki stoji na Šolski ulici, v njem pa vidijo podaljšek aktivnosti, ki tukajšnjim otrokom privzgajajo zdrav način življenja z več pešačenja n kolesarjenja, namesto da jih v šolo z avtomobili vozijo starši, je dejala ravnateljica šole Doris Kužel. Novinarski konferenci je prisluhnil tudi stanovalec Borut Podgoršek, ki ob tem opozarja na nekatere nedoslednosti, med njimi na zmanjšanje otroškega igrišča na račun lokala ob Šolski ulici. Predlaga tudi, naj se tudi pred knjižnico omeji motorni promet, na zadnjem delu Šolske ulice proti Partizanski pa naj poskrbijo za talne oznake. Sicer pa bi se kar strinjal, da Šolska ulica ne le v času pilotnega projekta, ampak za vselej ostane Odprta ulica.