Iz Hrvaške se je vrnilo več kot šestdeset tisoč Slovencev
V minulih treh dneh se je iz Hrvaške, ki se je v petek opolnoči uvrstila na rdeči seznam držav, vrnilo domov okrog 63 tisoč Slovencev. Ti so se lahko vrnili še brez karantene. Policija je v minulih dneh sicer izdala 2138 karantenskih odločb, ki so se nanašale na prihod iz drugih držav z rdečega seznama.
Ljubljana – Na današnji novinarski konferenci je uradni vladni govorec Jelko Kacin povedal, da se število vnesenih okužb z novim koronavirusom pri nas postopno znižuje, na podlagi tega ocenjuje, da se je vlada pravilno odločila glede uvrstitve določenih držav, kot je Hrvaška, na rdeči seznam – tudi v luči pričakovanja skorajšnjega novega šolskega leta, ki ostaja pomembna prioriteta za šole, starše, učitelje ... Včeraj je bilo med 1370 testiranimi pri nas potrjenih 21 okužb (od tega nobene na Gorenjskem), 13 jih je trenutno še v epidemiološki preiskavi, samo en vnos pa je bil včeraj potrjen po prihodu iz Hrvaške. Hospitaliziranih je 17 bolnikov s covidom-19, včeraj zaradi te bolezni nihče ni umrl.
Notranji minister Aleš Hojs je dejal, da pričakovanega velikega navala na mejnih prehodih Hrvaške s Slovenijo minuli konec tedna do včeraj opolnoči, ko se je iztekel rok za prestop meje brez karantene, ni bilo. Kot je pojasnil, je slovenska policija naredila analizo in ugotovila, da minuli konec tedna po prestopih meje ni bistveno odstopal od prestopov v predzadnjem koncu tedna lanskega avgusta. »V treh dneh je mejo prestopilo 226 tisoč potnikov, od tega je bilo slovenskih državljanov v soboto približno 22 tisoč, v nedeljo približno 25 tisoč in včeraj približno 16 tisoč. Kar pomeni skupaj okrog 63 tisoč, kar pa ni tako malo. Očitno so izbrali več mejnih prehodov in do zastojev ni prihajalo,« je menil minister Hojs in dodal, da so v minulih dneh izdali 2138 karantenskih odločb, ki se še niso nanašale na prestop hrvaško-slovenske meje, ampak na druge države z rdečega seznama, predvsem iz zahodnobalkanske regije. Po začetnih težavah vročanja karantenskih odločb še pred dobrim mesecem dni pa je minister zagotovil, da to zdaj hitro poteka: »Okrog osemdeset odstotkov odločb ljudem vročijo v času med petimi in sedmimi minutami, mnogo celo prej.« Na odločbo so najdlje čakali 21 minut, kar je predolgo, se je strinjal minister Hojs in dejal, da se bodo potrudili takšne sicer redke zamude v prihodnje odpraviti.
Koliko slovenskih državljanov je v tem trenutku še na Hrvaškem, ministru ni znano. Oziroma, kot je dodal, jih je po informacijah hrvaških pristojnih organov še nekje med trideset in štirideset tisoč. Kar je še vedno veliko, a po njegovem razložljivo: »Na Hrvaškem ostajajo tisti, ki nimajo nekih obveznosti, npr. upokojenci ter družine, ki nimajo šoloobveznih otrok, in bodo dopust potegnili še v september. Morda ostajajo pri sosedih tudi z nekim optimizmom, da bi se Hrvaška relativno kmalu lahko vrnila na rumeni seznam, kar bi slovenskim državljanom omogočilo vrnitev brez karantene. Vendar tega ne moremo napovedati.«
Nekateri za vračanje domov iz Hrvaške uberejo pot čez Madžarsko, vendar pa, kot je še povedal notranji minister, policisti opravljajo naključne nadzore.