Brez parkirišč in odškodnine
Kranjsko sodišče je zaradi stečaja podjetja Kranjska parkirišča zavrnilo tožbeni zahtevek občine Kranj zaradi nezgraditve podzemnih parkirnih hiš.
Kranj – Okrožno sodišče v Kranju je nedavno zavrnilo 818 tisoč evrov vreden tožbeni zahtevek, ki ga je Mestna občina Kranj pred dvema letoma vložila zoper Kranjska parkirišča. S tožbo je občina od podjetja zahtevala plačilo pogodbene kazni, ker ni zgradilo podzemnih parkirnih hiš na Slovenskem trgu in ob Likozarjevi cesti na Hujah v Kranju, kot se je s pogodbo zavezalo. Sodišče je tožbeni zahtevek zavrnilo, ker je nad podjetjem Kranjska parkirišča končan stečajni postopek brez razdelitve premoženja upnikom, 4. septembra letos je bilo tudi izbrisano iz registra, pravnega naslednika pa ni, je pojasnila Tatjana Hudobivnik, vodja splošne službe Mestne občine Kranj.
Mestna občina Kranj, ko jo je vodil župan Damijan Perne, je 23. septembra 2009 s Kranjskimi parkirišči podpisala pogodbi o ustanovitvi stavbne pravice za gradnji podzemnih parkirnih hiš na Slovenskem trgu in ob Likozarjevi cesti, čez poldrugi mesec pa še dodatka k pogodbama. Parkirna hiša pod Slovenskim trgom v Kranju bi nudila v treh kletnih etažah dobrih 300 parkirnih mest, na Hujah pa v pritličju in štirih kletnih etažah najmanj štiristo parkirnih mest, od tega 32 za invalide. S pogodbama so se Kranjska parkirišča zavezala, da bodo najkasneje v 240 dneh za Slovenski trg oz. v 120 dneh za Likozarjevo cesto pripravila popolni vlogi za pridobitev gradbenega dovoljenja za gradnjo podzemne parkirne hiše. Gradnji bi morali steči v 30 dneh po pravnomočnosti gradbenih dovoljenj, končani pa bi morali biti najkasneje v 400 dneh po pričetku del. Podzemni parkirni hiši bi morali svojemu namenu in v uporabo predati najkasneje v 30 dneh po dokončanju del. Pred štirimi leti so sicer javno obljubljali, da bodo parkirno hišo na Hujah zgradili do pomladi leta 2011, pod Slovenskim trgom pa do poletja istega leta.
Že junija 2011, ko je podjetje Kranjska parkirišča zamujalo s projekti oziroma se je že vedelo, da je od obeh projektov odstopilo, je sedanji župan Mohor Bogataj napovedal vložitev tožbe. Ne nazadnje so v podpisanih pogodbah tudi določili kazen za zamudo pri izvedbi projekta, ki je znašala tisoč evrov na vsak dan zamude. Občina je tako dve leti po podpisu prvih pogodb (23. septembra 2011) na kranjskem okrožnem sodišču vložila tožbeni zahtevek v višini 818 tisoč evrov z zamudnimi obrestmi od 6. maja 2011 naprej. Ker so Kranjska parkirišča končala v stečaju, se je morala obrisati pod nosom tako za podzemni parkirni hiši kot za odškodnino. Ne nazadnje je morala po podpisu pogodb vrniti tudi varščini po dvajset tisoč evrov, ki so ju Kranjska parkirišča plačala konec avgusta 2009.