![](/images/20200820/200829977-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Pet desetletij lokostrelske pustolovščine
Marjan Podržaj iz Šenčurja je zagotovo med našimi najbolj znanimi lokostrelci, poleg nastopov na tekmovanjih pa je v zadnjih petdesetih letih za razvoj lokostrelstva poskrbel tudi kot trener, funkcionar, organizator tekmovanj, inovator in še kaj. Ob petdeseti obletnici nastopa na prvem tekmovanju se je odločil za svojevrsten podvig, ki pa ga je zaradi epidemije covida-19 moral precej prilagoditi.
Marjan Podržaj je kot lokostrelec prvič nastopil leta 1970, ko se je udeležil tekmovanja za regijsko zlato puščico v Škofji Loki. Od takrat je nastopil na več kot 1100 lokostrelskih tekmovanjih.
Del bogate zbirke Marjana Podržaja s 54 loki, med njimi tudi najstarejšim, 5600 let starim lokom naših mostiščarjev, je na ogled na njegovi stalni razstavi Od prvobitnosti do prestiža v Parku vojaške zgodovine v Pivki.
Šenčur – Težko bi bilo našteti vse tekmovalne uspehe, ki jih je v petdesetih letih na različnih tekmovanjih uspelo doseči danes 61-letnemu lokostrelcu Marjanu Podržaju iz Šenčurja.
»Nastopil sem na več kot tisoč sto tekmovanjih in dosegel okoli osemsto turnirskih zmag. Osvojil sem več kot osemdeset naslovov državnega prvaka Slovenije in bivše države in več kot stokrat zastopal reprezentančne barve. V karieri sem beležil 92 uvrstitev med prvih deset na svetovnih in evropskih prvenstvih. Imam zlato, srebrno in štiri bronaste medalje s svetovnih prvenstev ter štiri zlate medalje in eno srebrno z evropskih prvenstev. Osebni rekord na tekmovanju FITA z olimpijskim lokom imam iz leta 1989 in je 1287 krogov,« kar malce osupljive številke našteva Marjan Podržaj, ki je poskrbel za številne uspehe Lokostrelskega kluba Šenčur, ki ga je vodil kar trideset let. V tem času je bil enkrat najboljši klub nekdanje države Jugoslavije in štirikrat najboljši klub Slovenije.
Marjan Podržaj je kot trener bolj znan v tujini kot doma, leta 1998 pa je samozaložbi izdal edino strokovno knjigo o lokostrelstvu v Sloveniji.
Uveljavil se je kot inovator z revolucionarnimi dosežki v razvoju opreme, kot svetovalec pa že vrsto let sodeluje z največjim lokostrelskim podjetjem Easton in s podjetjem W&W.
Kot inovator je poskrbel tudi za internetno dvoransko svetovno prvenstvo in tako zmanjšal stroške ter vsakomur približal možnost sodelovanja na svetovnem rangu tekmovanja. Takšno prvenstvo je bilo prvič izvedeno leta 2000, in sicer za lokostrelce z golim lokom, kajti ti takrat niso imeli možnosti tekmovati na svetovnih dvoranskih prvenstvih. »To se je sedaj, po dvajsetih letih, tudi zaradi mojega vztrajanja z internetnim tekmovanjem spremenilo in z letošnjim letom so tudi ti lokostrelci pod okriljem svetovnih dvoranskih prvenstev,« pojasnjuje Podržaj, ki je kot organizator tekmovanj svojo strokovnost dokazal v vlogi vodje tekmovanj. V svoji bogati karieri je namreč organiziral in izpeljal več kot osemdeset mednarodnih in državnih tekmovanj.
Kar 18 let je bil kategorizirani športnik mednarodnega razreda OKS. »V svoji bogati karieri sem nesebično razdajal znanje, izkušnje, čas in dobro voljo med vse ljudi, ki so pokazali kanček zanimanja za ta lep in prastar šport. Kot trener sem navdušil mlade tekmovalce do te mere, da so pod mojim strokovnim vodenjem dosegli medalje na svetovnih prvenstvih,« pravi Marjan Podržaj, ki je v svoji karieri vzgojil več kot 250 mladih lokostrelcev in bil eden od pobudnikov šolskih lokostrelskih tekmovanj v Sloveniji. Bil je tudi selektor reprezentance.
Kot lokostrelski zanesenjak se je ukvarjal tudi z invalidno mladino in jih usposabljal za lokostrelstvo v republiškem centru za invalidno mladino v Kamniku.
Za svoje tekmovalne uspehe je prejel vrsto priznaj: od plakete Borisa Ručigaja, srebrne plakete Občine Šenčur, zlate plakete Lokostrelske zveze Slovenije do mednarodnih priznanj svetovne lokostrelske zveze FITA in evropske lokostrelske zveze EMAU.
Petdeset odtenkov lokostrelstva
Težko je našteti vse lokostrelske aktivnosti Marjana Podržaja, ki pa jih najlepše opiše kar sam. »Kot aktualni vrhunski tekmovalec sem posebnež v tem smislu, da se ukvarjam z vsakim in vsem, kar se tiče lokostrelstva, da bi le ta šport postal eminentnejši, popularnejši in lepši,« pravi Podržaj, ki se je petdeset let po nastopu na prvem tekmovanju odločil, da v letošnjem letu izpelje prav poseben podvig, ki ga je poimenoval 50 odtenkov lokostrelstva.
»Načrtoval sem, da se bom v enem letu udeležil petdesetih lokostrelskih tekmovanj s petdesetimi različnimi loki v petih državah na petih različnih zvrsteh lokostrelskih tekmovanj v petih različnih lokostrelskih slogih. Skupno naj bi predstavil 50 odtenkov lokostrelstva v 125 možnih kombinacijah. Začel sem 4. januarju s 3D-tekmovanjem na zimskem trojčku v Dragi, kjer sem tekmoval s prvinskim lokom. Projekt 50 odtenkov lokostrelstva naj bi zaključil 22. decembra na božičnem dvoranskem lokostrelskem tekmovanju v italijanskem Tržiču s petdesetim lokom moje bogate zbirke,« pravi Marjan Podržaj, ki je zaradi epidemije covida-19 moral svoje načrte precej spremeniti, zato je predstavitve lokov, za katere je bilo precej zanimanja, nadaljeval na družbenem omrežju Facebook in ga v pisni obliki tudi že zaključil.
»Uspelo mi je nastopiti na 13 tekmah, morda mi bo do konca leta še na kakšni. Večina pa je odpovedanih. Upam, da mi bo uspelo na vseh načrtovanih tekmah nastopiti v naslednjih letih,« še pravi Marjan Podržaj.