Kamfest in korona

Letošnje, z novim koronavirusom zaznamovano leto ni zagodlo le šolarjem, turizmu, podjetnikom in vrsti drugih segmentov našega življenja, ampak tudi kulturi in glasbenim festivalom, ki bi se v teh dneh morali vrstiti eden za drugim. Pa se ne.

Industrija glasbenih festivalov je po vsem svetu zaradi pandemije utrpela ogromno škodo. Odpovedanih je bilo več kot 750 festivalov, brez festivalske izkušnje je ostalo trinajst milijonov obiskovalcev, malha festivalske industrije pa je zaradi tega manjša za kar štirinajst milijard evrov, poroča slovensko zagonsko podjetje Viberate, ki se je na izbruh pandemije odzvalo s storitvijo Sick Festivals, seznamom odpovedanih in prestavljenih festivalov.

Slovenska scena je seveda mnogo manjša, a odpovedi dogodkov močno odmevajo tudi pri nas. Zato je bila toliko bolj razveseljiva odločitev organizatorjev tradicionalnega Festivala Kamfest, ki ga v Kamniku organizirajo zagnani člani Kulturnega društva Priden možic, da festival kljub številnim omejitvam – bo. Začel se je v petek in bo trajal vse do 15. avgusta. Seveda pa ni vse tako kot minula leta, saj se morajo organizatorji držati strogih navodil Nacionalnega instituta za javno zdravje. Obiskovalce tako opozarjajo, naj na dogodke ne hodijo bolni, naj si ob vstopu na prizorišče in ob odhodu razkužijo roke, naj vseskozi ohranjajo medsebojno razdaljo in naj uporabljajo zaščitne maske. Vstopnice za dogodke – čeprav so ti povečini brezplačni – si je zaradi omejenega števila obiskovalcev treba zagotoviti vnaprej. Prizorišča so ograjena, prostovoljci Kamfesta uporabljajo zaščitne maske in celo rokavice, razkužila je videti povsod.

A kaj, ko se festival dogaja na prostem, na širšem območju kamniškega mestnega središča, in organizatorji na vse vendarle nimajo vpliva. Številni obiskovalci glasbenikom želijo prisluhniti od daleč, kar pomeni, da je pod odrom resda omejeno število poslušalcev, razvrščenih na primerni razdalji, a le streljaj od ograje se mnogi družijo, veselijo in prepevajo brez kakršnih koli omejitev. Živahno je bilo ta konec tedna tudi ponoči, ko so se uradni dogodki že zaključili, predvsem mladi pa so druženje še malce podaljšali in ob tem pozabili na omejitve, s katerimi si organizatorji festival trudijo narediti varen za vse.

Res škoda bi bilo, če bi se njihov pogum, da festival vendarle izpeljejo in s tem razveselijo številne zabave željne pa tudi glasbenike in druge nastopajoče, katerih nastopi in zaslužki so to poletje prej izjema kot pravilo, ter ves trud, ki ga vlagajo v varnost, izjalovil in pripeljal do novega žarišča bolezni covid-19, zato spoštujmo njihovo delo in se tudi zabavajmo odgovorno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Na Godešiču Erjavec

Godešič - Na kresni večer, 23. junija, na Godešiču že vse od leta 2001 poteka kulturna prireditev Večer na vasi, ki jo prirejajo tudi v počastitev dneva državnosti. Slavnostni go...

Objavljeno na isti dan


Kranj / / 11:29

Čistilna naprava je velika pridobitev

Ministrica Alenka Smerkolj in državna sekretarka Lidija Stebernak sta si z zanimanjem ogledali Centralno čistilno napravo Kranj.

Slovenija / / 11:27

Gorenjski glas v čezmejnih projektih

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazd Žmavc se je s predstavniki Gorenjskega glasa in Mohorjeve družbe pogovarjal o možnostih sodelovanja v čezmejnih projektih.

Slovenija / / 11:26

Bojkot razumljiv, a nekoristen

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je bil kritičen do županov, ker so zaradi odsotnosti premierja Mira Cerarja in finančnega ministra Dušana Mramorja bojkotirali predvideni sestanek.

Železniki / / 11:25

Domel primer dobre prakse

Železniki – Petkov obisk na Gorenjskem sta predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak izkoristila tudi za ogled podjetja Domel v Železnikih. Ob sl...

Gospodarstvo / / 11:25

Gorenjska banka vabi vlagatelje

Gorenjska banka ponuja obstoječim in novim vlagateljem v nakup (največ) 86.667 delnic v skupni emisijski vrednosti (največ) nekaj več kot 13 milijonov evrov. Ponudba bo »odprta« do 6. januarja.