
Hitro ni vedno najhitreje
Ker je neprilagojena hitrost še vedno med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče z najhujšimi posledicami, je Agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo včeraj začela izvajati nacionalno preventivno akcijo Hitrost.
Kranj – Akcija Hitrost bo potekala do nedelje, 16. avgusta, aktivnosti Agencije pa bodo usmerjene predvsem v informiranje in ozaveščanje. V tem času bo policija izvajala tudi poostrene nadzore po vsej Sloveniji.
»Osnovni namen akcije je zmanjševanje števila prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi neprilagojene hitrosti, in tudi njihovih posledic. Večja kot je hitrost vožnje, verjetneje je, da pride do prometne nesreče, katere posledice so praviloma najtežje,« pravijo v Agenciji za varnost prometa (AVP) in pojasnjujejo, da je na primer trk avtomobila v pešca pri hitrosti petdeset kilometrov na uro enak padcu človeka z višine 9,8 metra.
V prvih sedmih mesecih letošnjega leta se je po trenutno dostopnih podatkih na slovenskih cestah zaradi neprilagojene hitrosti zgodilo skoraj tisoč petsto prometnih nesreč. Glede na minulo leto, ko je bilo v enakem obdobju takšnih nesreč več kot tisoč sedemsto, to pomeni 14,3-odstotno zmanjšanje.
Letos je policija do konca julija obravnavala skupaj blizu 188 tisoč kršitev cestnoprometnih predpisov pri voznikih, v enakem obdobju lani pa več kot 207 tisoč.
Kršitve s področja hitrosti predstavljajo blizu 35 odstotkov vseh ugotovljenih kršitev.
Je pa policija v prvih letošnjih sedmih mescih obravnavala več kot 64 tisoč kršitev s področja hitrosti – in to kljub zmanjšanju obsega prometa v časa trajanja ukrepov za zajezitev epidemije covida-19. V primerljivem obdobju lani je bilo obravnavanih več kot 71 tisoč takšnih kršitev.
Toda kljub zmanjšanju števila ugotovljenih kršitev je v tem obdobju zabeležen porast deleža prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti, kršitve cestnoprometnih predpisov s področja hitrosti pa še vedno predstavljajo tretjino vseh kršitev.
Zaradi neprilagojene hitrosti je v letošnjem letu umrlo 12 udeležencev v prometu, kar je 18 manj kot v lanskem primerljivem obdobju. Prav tako so zabeležili manj hudo in lažje telesno poškodovanih.
Vseh 12 smrtnih žrtev je tudi povzročilo prometno nesrečo, v kateri so izgubile življenje. Sedem jih je bilo voznikov osebnega avtomobila, trije so vozili pod vplivom alkohola, eden tudi ni uporabljal varnostnega pasu. Štiri smrtne žrtve so bile med vozniki enoslednih motornih vozil, in sicer trije vozniki motornega kolesa in en voznik mopeda. Dva voznika motornega kolesa in voznik mopeda so bili obenem tudi pod vplivom alkohola.
»Zmerna vožnja v skladu s cestnoprometnimi predpisi, ki je prilagojena razmeram, je zato odgovornost vsakega voznika,« tudi poudarjajo v agenciji ter skupaj s policijo pozivajo k strpni udeležbi v prometu, še posebej v času povečane gostote prometa in višjih temperatur, kar hitro vodi do večje nestrpnosti med vozniki, ki lahko privede do neljubih dogodkov.
Policisti bodo v tem tednu po vsej Sloveniji poostreno spremljali hitrosti v cestnem prometu in prehitre voznike ustrezno kaznovali. Hkrati bodo pozorni tudi na druge kršitve v cestnem prometu, s katerimi bi morda lahko ogrožali svojo varnost in varnost drugih udeležencev.