Na smrt obsojeni Furi
Tomo Križnar prinesel v Slovenijo fotografije na smrt obsojenih Furcev 60 ur pred njihovo usmrtitvijo
Ljubljana, N' Djamena - "V ponedeljek, 13. aprila, so v Kartumu, glavnem mestu Sudana, obesili devet pripadnikov afriškega staroselskega darfurskega plemena Fur, ker naj bi jeseni 2006 obglavili sudanskega novinarja in urednika lokalnega časopisa Mohamatha Taha Mhamatha Ahmeda," je nekaj ur po včerajšnjem prihodu iz Čada in Sudana dejal svetovni popotnik in humanist ter velik borec za pravice Furcev v Darfurju, Tomo Križnar, in dejal, da ni bilo nikakršnih dokazov, da so obsojeni resnično izvršili zločin. "Novico sem skušal posredovati že iz Afrike, vendar so vedno znova nagajale telekomunikacijske zveze," je še povedal Tomo Križnar.
Sojenje in izvršitev sodbe je pred poltretjim letom pritegnilo veliko pozornost domače in tuje javnosti, saj tožilstvo ni predstavilo nobenega dokaza, da so aretirani res storili zločin."Polnoletni sin ubitega novinarja je pod prisego pričal, da je videl tiste, ki so odvlekli njegovega očeta in da so bili ti svetle polti, skoraj beli in z dolgimi bradami, vsi obsojenci pa so iz afriškega črnskega plemena Fur iz Darfurja, koder sudanska vojska in plačanci že od leta 2003 izvajajo etnično čiščenje, po mnenju večine poznavalcev pa genocide," je povedal Tomo Križnar in dodal, da je bil prav zaradi tega sudanski predsednik Omar Al Bašir s strani Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu obtožen zločinov proti človeštvu.
"Pripadniki večinskega darfurskega plemena Fur, ki je največja žrtev vojne, množično protestirajo in trdijo, da je obešenje še eden od trikov, s katerimi jih pred očmi velikih sil iztreblja vlada z območij bogatih z vodo in nafto," je dejal Tomo Križnar. Kot pravi, poznavalci obešenje devetih Furcev povezujejo z maščevanjem sudanskega predsednika, ki je pred mesecem in pol zaradi tiralice haaškega sodišča ukazal izgnati iz Darfurja večino humanitarnih organizacij, kar pomeni novo kriminalno dejanje proti več kot štirim milijonom beguncev v taboriščih. "Zadnja poročila iz taborišč tako na vladni kot na uporniški strani navajajo nove izbruhe bolezni, propadanje tradicionalnih socialnih vezi in vsesplošen obup, za katere mednarodna skupnost ne najde rešitve," je še povedal Tomo Križnar, ki je od svojcev obešenih pridobil fotografije, ki so bile posnete 60 ur pred njihovo usmrtitvijo: "Fotografije so na skrivaj posneli člani družin obsojencev, k temu pa je pripomogla tehnologija, ki smo jo prinesli iz Slovenije, in sistem obveščanja, ki se imenuje po nekdanjem predsedniku Slovenije - "Antena dr. Janeza Drnovška".
Po besedah Toma Križnarja je tako v Čadu kot v Sudanu zelo nevarno imeti v rokah fotoaparat, še posebej, če si tujec: "Izvleči iz žepa fotoaparat je skoraj nevarneje, kot če bi izvlekel pištolo."
Usmrtili so naslednjih devet Fur:
Is-haq Elsunussy Djumma
Abdul-haye Umar
Mustapha Adam
Muhammad Abdul –nabie Adam
Scabire Zakaria
Hassan Adam Khamis
Adam Ibrahim Al-hadje
Djamal Eldine Issa
Abdulmagide Ali Abdulmagide