Hudomušni filmi gorskih reševalcev

Bohinjski gorski reševalci so objavili videoposnetke z nasveti, kako se ustrezno pripraviti na pot v hribe. Kljub številnim opozorilom se mnogi v visokogorje še vedno odpravijo slabo pripravljeni.

»Če se držimo časovnice, lahko predvidimo prihod na cilj. Noč nas lahko preseneti samo ob dveh popoldan po kosilu. Če smo zvečer še več ur od cilja, pa to ni presenečenje, ampak rezultat slabe priprave na turo.«

Bohinjska Bistrica – Bohinj se tudi letos kljub izjemnim razmeram lahko pohvali z odlično obiskanostjo – kot je povedal direktor Turizma Bohinj Klemen Langus, trenutno beležijo zgolj deset odstotkov turistov manj kot lani v tem času, med obiskovalci pa so tako domači kot tuji gostje. In številni pridejo z namenom, da obiščejo katero od planinskih postojank.

»Planinci so, ne glede na to, od kod prihajajo, povečini dobro opremljeni, večji problem sta pravilna uporaba te opreme in psihofizično stanje,« ugotavljajo bohinjski gorski reševalci. Največji problem pa so turisti, pravi Miha Arh, predsednik GRS Bohinj. »To so posebne vrste ljudje, ki se na dopustih lotevajo raznoraznih neumnosti. Take srečaš v Komarči v salonarjih ali sandalih s torbico čez ramo, češ saj gremo samo do jezera ...«

Prav zanje pa tudi za vse druge, ki se odpravljajo v hribe, so posneli in na družbenih omrežjih objavili serijo poučno-hudomušnih videoposnetkov, v katerih so predstavili različne konkretne situacije, ki se nam lahko pripetijo v gorah, in seveda nasvete, kako se jim izogniti oziroma jih rešiti.

Tako opozarjajo, da se je treba v hribe odpraviti v primerni obutvi, da za na pot zgolj Googlov zemljevid na telefonu ni dovolj in da je, dokler nimamo potrebnih znanj in izkušenj, za začetek najbolje na pot oditi z vodnikom.

Tisti, ki se na pot odpravijo sami, naj se držijo označenih in markirnih planinskih poti, če se zgodi nesreča, pa naj na številko 112 pokličejo gorske reševalce – ob tem, da se v gorah ni mogoče zanašati na pokritost s signalom prav povsod, zato je še kako pomembno, kaj tudi za izjemne okoliščine nesemo s seboj v nahrbtniku.

»Pomoč je treba poklicati pravočasno. Če se držimo časovnice, lahko predvidimo prihod na cilj. Noč nas lahko preseneti samo ob dveh popoldan po kosilu. Če smo zvečer še več ur od cilja, pa to ni presenečenje, ampak rezultat slabe priprave na turo,« so jasni.

Bohinjski gorski reševalci, društvo šteje 53 usposobljenih članov, so letos posredovali že več kot dvajsetkrat. Večinoma so reševali domače, slovenske pohodnike, velika večina jih je imela neprimerno oziroma pomanjkljivo opremo.

Poleti sicer delajo v petih skupinah. Ob koncih tedna in praznikih je dežurna po ena skupina, ki je pripravljena za čim hitrejše posredovanje. Če je potrebno večje število reševalcev, pa aktivirajo celotno moštvo. »Trenutno še obvladujemo situacijo, čeprav imajo nekateri člani težave z delodajalci, ki jih neradi spuščajo na akcije ali usposabljanja. V veliko pomoč pa nam je dežurna ekipa na Brniku,« je povedal Miha Arh.

In katera je bila letos njihova najbolj nenavadna akcija? »Reševanje krave,« povedo reševalci. »Na socialnih omrežjih je bilo več kot trideset tisoč ogledov, komentarji pa vsi pozitivni. Ko rešujemo ljudi, je vsaj tri četrtine komentarjev negativnih ...«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Spremembe pri okoljskih plačilih

Program razvoja podeželja za obdobje 2007 - 2013 prinaša spremembe tudi pri kmetijsko okoljskih plačilih.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 24. maj 2021 / 17:00

Ukinili ukrepe glede ptičje gripe

Kranj – Državno središče za nadzor bolezni je pred kratkim ukinilo ukrepe, ki jih je uvedlo zaradi pojava aviarne influence (ptičje gripe) pri prostoživečih pticah. Ker so okužbe ptic s tem virusom...

Gospodarstvo / ponedeljek, 24. maj 2021 / 16:54

Kampanja Ekološko + lokalno je idealno!

Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo je tudi letos pripravilo kampanjo Ekološko + lokalno je idealno!, s katero želi potrošnike seznaniti s tem, kako potekata ekološka pridelava in predelava, kakšne s...

Zanimivosti / ponedeljek, 24. maj 2021 / 16:49

Zahvala gasilcem

S hitrim, složnim in učinkovitim posredovanjem so se ponovno izkazali naši gasilci, ko je nedavno zagorelo na kranjski Osnovni šoli Franceta Prešerna. Učenci so jim izrazili svojo hvaležnost z razs...

Kranjska Gora / ponedeljek, 24. maj 2021 / 16:48

Skupna sta jima platno in papir

V galeriji Liznjekove domačije v Kranjski Gori je na ogled razstava ustvarjalk iz Gornjesavske doline, ki imata skupni ustvarjalni medij: platno in papir. Slava Mlakar jima vdahne življenje z barvami...

Zanimivosti / ponedeljek, 24. maj 2021 / 16:43

Naravoslovci osvojili srebrni medalji

V eni od ekip, ki sta na evropski olimpijadi eksperimentalne znanosti prejeli srebrni medalji, je bil tudi dijak prvega letnika Gimnazije Škofja Loka Nejc Sušnik.