Dr. Branislava Sušnik je prva na steni Obrazi sotočja. Spominsko ploščo sta odkrila akademik dr. Boštjan Žekš, svetovalec predsednika Republike Slovenije (desno), in njegova ekscelenca dr. Juan Francisco Facetti, veleposlanik Republike Paragvaj v Republiki Sloveniji. / Foto: Peter Košenina

Obudili spomin na Branislavo Sušnik

Po izjemni znanstvenici dr. Branislavi Sušnik so ob stoti obletnici njenega rojstva v Medvodah poimenovali park, postala je prvi obraz sotočja, o njej si lahko pogledate tudi razstavo na prostem.

V Slovenskem etnografskem muzeju v sodelovanju z Etnografskim muzejem Andrés Barbero pripravljajo razstavo La doctora – slovenska raziskovalka v Paragvaju.

Medvode – V sklopu praznovanja letošnjega občinskega praznika občine Medvode so na simbolni, umetniški in čisto izvedbeni ravni povezali Slovenijo s Paragvajem. Razlog je izjemna znanstvenica dr. Branislava Sušnik. Po njej so v njenem rojstnem kraju poimenovali park, je prvi obraz sotočja, na ogled je tudi razstava.

Dr. Branislava Sušnik, antropologinja in jezikoslovka, se je rodila 28. marca 1920 v Medvodah. Letos tako obeležujemo stoto obletnico njenega rojstva. V svetu znanosti in kulture je pustila pomembno sled in se kot izjemna ženska in znanstvenica zapisala v prvi vrsti v zgodovino Paragvaja, kjer je živela in delala od leta 1951 do smrti leta 1996. Njeno delo obsega več kot sedemdeset etnoloških monografij in člankov. Raziskovalka staroselskih kultur in jezikov je za svoj velik doprinos prejela najvišje priznanje Paragvaja za znanstvene dosežke, posthumno pa ji je bil podeljen tudi častni naziv Paragvaja Gran Oficial za dejavni prispevek k oblikovanju paragvajske identitete. Dolgoletna direktorica Etnografskega muzeja Andrés Barbero je govorila kar osem staroselskih jezikov, v Paragvaju pa so po njej poimenovali ulico in stolpnico ter izdelali poštno znamko.

Svoje mesto letos dobiva tudi v Sloveniji, še posebno v Medvodah, od koder prihaja. V petek sta župan Medvod Nejc Smole in njegova ekscelenca dr. Juan Francisco Facetti, veleposlanik Republike Paragvaj v Republiki Sloveniji, odkrila informativno tablo v na novo poimenovanem Parku dr. Branislave Sušnik ob medvoški tržnici. Odločitev o poimenovanju parka je soglasno sprejel Občinski svet Občine Medvode. Nekaj ur kasneje pa so na steni, ki so jo poimenovali Obrazi Sotočja, za Knjižnico Medvode odkrili še spominsko ploščo, posvečeno dr. Branislavi Sušnik. V Medvodah v okviru novega projekta Obrazi sotočja želijo raziskati delček zgodovine Medvod in prihodnjim rodovom predstaviti pomembne osebnosti, rojene oziroma živeče v Medvodah. Slavnostni govornik ob odkritju je bil akademik dr. Boštjan Žekš, svetovalec predsednika Republike Slovenije, ki je častni pokrovitelj dogodkov ob obeležitvi stote obletnice rojstva dr. Sušnikove. »Prišla je v tuje okolje in s trdim delom uspela. V Paragvaju je znana osebnost, doma pa smo jo malo pozabili. Zato me še posebno veseli, da se v zadnjem obdobju obuja Branislava Sušnik tukaj pri vas in tudi drugje,« je med drugim povedal dr. Boštjan Žekš. V galeriji na prostem ob Knjižnici Medvode so postavili tudi razstavo z naslovom Bivališča Branislave Sušnik, ki bo na ogled še celo poletje. »Gre za simbolno potezo lokalne skupnosti, Občine Medvode, ki je dr. Branislavi Sušnik s poimenovanjem parka po njej dala mesto, ki ji pripada. Kot prva je postala tudi obraz sotočja. Je ena izmed tistih Slovencev, ki včasih niso bili prerok v svoji domovini, ampak veliko uspešnejši drugje. Iz njene zgodbe se lahko veliko naučimo,« je dejal župan Medvod Nejc Smole. Izjemno vesel, da se v Sloveniji obuja spomin na dr. Sušnikovo, je tudi njegova ekscelenca dr. Juan Francisco Facetti, ki je znanstvenico tudi osebno poznal. »Izjemno je, da je pred sedemdesetimi leti kot raziskovalka, še zlasti kot ženska, lahko vstopila v paragvajsko džunglo in opravila tako veličastno delo. Mojemu narodu je pustila velik pečat. Postala je zgled za številne, ki so se podali na polje znanstvenih raziskav,« je povedal.

Dogodki v zvezi z obeležitvijo stoletnice rojstva dr. Branislave Sušnik v Sloveniji s tem še niso končani. V Slovenskem etnografskem muzeju v sodelovanju z Etnografskim muzejem Andrés Barbero pripravljajo razstavo La doctora – slovenska raziskovalka v Paragvaju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / nedelja, 19. maj 2024 / 08:23

Oslovski kašelj tudi na Gorenjskem

Vse gorenjske občine so letos že zabeležile potrjene primere oslovskega kašlja. Na NIJZ opozarjajo, da gre le za vrh ledene gore.

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / torek, 22. april 2008 / 07:00

Nabrušeni kremplji

Jaguarjeva XF vstopa v bitko s prestižnimi tekmeci.

Mularija / torek, 22. april 2008 / 07:00

Vtisi o zanimivi oddaji

Učenci OŠ Poljane so nam poslali nekaj vtisov o prireditvi, ki jo je na šoli organiziral Radio Sora.

Kronika / torek, 22. april 2008 / 07:00

Smrt mlade voznice pri Bledu

Črn vikend na slovenskih cestah tudi za Gorenjce: pri Bledu je umrla 21-letnica iz okolice Bleda, v Dekanih pa zakonca iz Srednje vasi pri Šenčurju.

Kronika / torek, 22. april 2008 / 07:00

Preveč promilov pokazalo 21 voznikom

Kranj, Škofja Loka - V noči s petka na soboto je štirinajst policistov in tri starešine na območju policijskih postaj Škofja Loka in Kranj izvedli poostren nadzor prometa po meto...

Kronika / torek, 22. april 2008 / 07:00

Motorista spodneslo na pesku

Volča - V nedeljo okoli 16. ure se je na lokalni cesti Volča–Malenski vrh huje ponesrečil 48-letni motorist iz okolice Škofe Loke. Peljal se je iz smeri Malenskega vrha proti Vol...