Mankica Kranjec je pričevalka nekega časa in hkrati dokumentaristka podob, ki počasi, a vztrajno izginjajo.

Fotografska povest o dobrih ljudeh

V Galeriji Brigita na Lancovem pri Radovljici gostuje fotografska razstava z naslovom Po stopinjah mojega deda fotografinje in novinarke Mankice Kranjec.

Mankica Kranjec je pričevalka nekega časa in hkrati dokumentaristka podob, ki počasi, a vztrajno izginjajo. Tokrat z izbranimi vizualno zanimivimi prizori prekmurskih ravnic predstavlja motive slikovitih krajev, kjer je njen ded, pisatelj Miško Kranjec, preživljal svojo mladost v močvirju. »To je moja povest o dobrih ljudeh, prijaznih vaseh, osamljenih razpotjih, prostranih njivah, skritih močvirjih in tistih poteh, kjer je nekoč hodil moj ded,« pravi avtorica razstave.

Mankica Kranjec je slovenska novinarka in fotografinja, ki jo vedno zanima odkrivanje novih idej in novih svetov. Prav to je združila s svojo neprestano željo po umetnosti in potovanjih. Na svojih poteh v daljne dežele skuša odkriti neodkrito in prikrito – tisto, kar je mnogim pogledom pogosto zastrto, svojim fotografskim projektom pa rada vdihuje tisto nekaj drugačnega in svetovljanskega.

Obožuje vonj cvetočih češenj in navdihuje jo lepota vsakdana. Zase pravi, da je večna optimistka, ki preprosto obožuje svoje delo. Nekaj podedovanih genov za umetnost in pisanje je združila v svojem edinstvenem pogledu na svet. Trenutno živi in ustvarja v Ljubljani.

»Z vizualnimi podobami in skozi svoj objektiv, zlasti pa takšne, kot so videti danes, predstavljam motive slikovitih prekmurskih ravnic, kjer je dedek preživljal svojo mladost v močvirju, kamor je rad hodil na lov in kjer je lovil ribe. V svoj objektiv sem ujela stare domačije, kjer se je rad srečeval s prijatelji, in tiste vasi, kamor se je enkrat na teden s kolesom odpeljal v pekarno po svež rženi kruh ... Mnogo teh podob danes ne obstaja več in številne so se močno spremenile. Nekateri rokavi Mure so izginili, nekatere poti je prerasel gozd in nekaterih hiš danes ni več. A ostalo je Prekmurje v vsej svoji preprosti čarni lepoti. Sem pričevalka nekega časa, ki je v svoji prvotni podobi izginil, a vendar ostaja v spominih ljudi, ki so tisti svet še poznali. In hkrati sem dokumentaristka podob, ki bodo mogoče nekoč izginile. Na fotografije sem skušala zabeležiti nekaj tistih drobnih vsakdanjosti in zgodb 'malega človeka', ki jih je ded z veliko ljubeznijo, kot to zna le izvrsten pisatelj, opisoval v svojih knjigah in predvsem – kot jih je nekoč doživljal tudi sam,« je zapisala avtorica razstave, ki skozi trideset izbranih fotografskih motivov gledalcu ponuja širši vpogled v življenje ob Muri ter tako ustvarja nezavedno povezavo med umetnostjo in svojo izkušnjo.

Gre za posebej premišljen in celostno zastavljen koncept, ki je nastajal leto dni. Fotografije so razstavljene v starih lesenih okvirjih, razstava pa je dopolnjena tudi z navedki iz Kranjčevih knjig in zapisanimi spomini Mankičinega očeta Matjaža. Izvemo, da sta večino lesenih okvirjev Mankica in njena mama Viktorija, ki ji je med drugim pomagala tudi pri postavitvi razstave, našli pri starinarjih v zaprašenih kotih sob starinarnic in starih prekmurskih hiš.

Čeprav je bil Kranjec ravninski človek, pa je morda malce manj znano, da se je pogosto rad umaknil tudi na hribovito Gorenjsko. V Javorniku pod Sv. Joštom sta med drugim nastali literarni deli Macesni nad dolino in Mesec je doma na Bladovici. Za slednjo je prejel tudi Prešernovo nagrado.

Galerija Brigita je prvi razstavni prostor na Gorenjskem, kjer se je razstava letos ustavila. Zaradi svoje umetniške tradicije, zlasti pa zaradi izjemne domačnosti prostora v tej zanimivi gorenjski vili, razstava enkratno sovpada z začetkom kulturno-poletnega dogajanja v Radovljici in njeni okolici.

Razstava je svojo pot začela 8. junija lani v Prekmurju, v Galeriji Brigita pa bo na ogled do 18. julija 2020, potem bo svojo pot nadaljevala po Sloveniji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jezersko / sreda, 30. junij 2021 / 15:03

Jezersko trideset let kasneje

Jezerski vrh – V soboto, 26. junija, so v počastitev dogodkov na mejnem prehodu Jezersko pred tridesetimi leti in ob praznovanju tridesetletnice samostojne države Republike Slovenije pripravili sve...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 24. junij 2013 / 07:00

Na Brdu prostovoljci leta

Brdo pri Kranju – Mladinski svet Slovenije letos ponovno, že enajstič, pripravlja sklepno prireditev natečaja Prostovoljec leta. V sredo, 26. junija, jih bodo razglasili ob 16. uri na Brdu pri Kran...

Razvedrilo / ponedeljek, 24. junij 2013 / 15:28

Cineplexx vabi na prvi družinski dan!

Med 11. in 17. uro se bo 30. junija 2013 dogajalo ogromno, v vseh Cineplexx kinematografih bo mogoče srečati maskote, s katerimi se bodo otroci lahko foto...

Kronika / ponedeljek, 24. junij 2013 / 14:41

Pogrešajo avstrijskega planinca

Kranjska Gora – V Kranjski Gori od včeraj opoldne pogrešajo 50-letnega avstrijskega državljana Gerharda Trammerja (na sliki), so sporočili s Policijske uprave Kranj. Po do sedaj zbranih podatkih se...

Jesenice / ponedeljek, 24. junij 2013 / 13:42

Hočejo park, ne novih stanovanj

Jeseniški občinski svetniki se ne strinjajo z načrti, da bi sredi mesta zgradili še dva nova večstanovanjska objekta. Želijo, da središče mesta (p)ostane bolj zeleno.

Tržič / ponedeljek, 24. junij 2013 / 13:11

Prestižni starodobniki tudi na Ljubelj

Ljubelj - Legendarni reli Österreichische Alpenfahrt letos praznuje stoletnico. Britanci in predstavniki drugih narodov bodo s svojimi starodobnimi avtomobili v ta namen prevozili pet drža...