Številne težave še ostajajo

»V boju proti epidemiji covida-19 smo bili župani v prvih bojnih linijah,« je bilo slišati na sredini seji Skupnosti občin Slovenije v Medvodah. Občine so se v minulih tednih res srečevale s številnimi izzivi, povezanimi s preprečevanjem širjenja okužb in zagotavljanjem varnosti njihovih občanov, še zlasti pa z zaščito najranljivejših skupin.

V času epidemije je država dvignila povprečnino s 589 na nekaj manj kot 624 evrov na občana, s čimer bodo občine lažje izvajale zakonsko določene naloge. V pripravi je tudi predlog zakona, s katerim se bodo občinam znižali nekateri stroški – prihranek je ocenjen na trideset milijonov evrov.

Kljub temu da pozdravljajo tovrstne popravke anomalij, na katere župani opozarjajo že leta, pa je minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki je prisostvoval seji, moral prisluhniti tudi težavam, s katerimi se še vedno ukvarjajo slovenske občine in s katerimi se lahko poistoveti prenekateri prebivalec.

Še si bo treba prizadevati za izboljšave zakona o financiranju občin, saj 47 občin od države še vedno ne dobi potrebnih sredstev za zakonsko predpisane naloge. A povprečnina ne bo rešila vsega. Bolje bo treba razlikovati tudi med različnimi kategorijami občin, saj predvsem manjše ne morejo opravljati nalog, ki jih lahko denimo mestne občine.

Župani si želijo tudi skladnejšega regionalnega razvoja. Predvsem manjše občine, bolj oddaljene od Ljubljane in glavnih centrov države, se čutijo zapostavljene, ko iz njihovih središč odhajajo občinske izpostave javnih služb, pošte, banke ...

Med najbolj perečimi temami pa še vedno ostaja nerazumna birokratizacija postopkov, kar se v veliki meri kaže na primeru dolgotrajnega umeščanja objektov v prostor, na kar so opozorili tudi nekateri župani gorenjskih občin. Tržiški župan Borut Sajovic je denimo opozoril na primere, ko investitorji tudi v dveh letih po oddaji vloge ne pridejo do gradbenega dovoljenja.

»Višanje povprečnine in razbremenjevanje občinskih proračunov sta zagotovo koraka v pravo smer, ki jih pozdravljajo tudi na Skupnosti občin Slovenije. A vseh težav, tudi zaradi velikih razlik med občinami in (pre)velike razdrobljenosti, to ne bo rešilo. Razkorak med občinami in državo je še vedno prevelik. Zmanjšale bi ga pokrajine, ki bi prevzele del bremena, ki ga nosijo občine. V preteklosti je bilo že veliko poskusov, da bi jih končno ustanovili, a so bili vselej neuspešni. Morda bo tokrat vendarle več uspeha.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / petek, 20. julij 2012 / 07:00

Med projekti tudi plaža, trgi, cone in obnove

Svet gorenjske regije oziroma gorenjski župani so potrdili 18 projektov, ki so tako pomembni, da bi jih radi gradili z evropsko pomočjo. Na vrsti je potrditev ministrstva.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Na Gorenjskem tri nove trgovine

V tem tednu so se po naključju zgodili na področju trgovine trije pomembni dogodki - tri pridobitve, ki kažejo, kako živahno se širi ta dejavnost.

Zanimivosti / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Praznična cvetna nedelja

V nedeljo bo cvetna nedelja, zadnja nedelja pred veliko nočjo. Praznujemo jo v spomin na krščansko izročilo o prihodu Jezusa v Jeruzalem, kjer so ga, jahajočega na oslici, zasipali s p...

Slovenija / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Lovci ponekod še brez lovišč

Predsednik Državnega sveta Janez Sušnik je prejšnji teden sklical posvet v zvezi z načrtovanimi spremembami zakona o divjadi in lovstvu. Lovska društva brez lovišč tudi na Gorenjskem.

Lukovica / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Občine želijo odločati

Občine, povezane v Združenje občin Slovenije, podpirajo ustanovitev pokrajin.

Zanimivosti / četrtek, 29. marec 2007 / 06:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Franc Rajgelj, Lukmanov Francelj z Orehka, je na Gorenjski glas naročen že zelo dolgo. Vsaj toliko časa kot Gorenjski glas so pri hiši tudi bikci. »Kadar sem kupoval živ...