Preporod blejskih parkov
Na Bledu v prihodnjih letih načrtujejo celovito obnovo parkov, saj želijo kraju vrniti podobo, kot jo je nekdaj že imel.
Bled – Za blejske parke zadnji dve leti skrbi doktor agronomije Jan Bizjak s svojo ekipo v okviru javnega podjetja Infrastruktura Bled. V prihodnjih letih bi parkom radi vrnili nekdanjo podobo, zato so se lotili tudi preučevanja blejske parkovne zgodovine in k sodelovanju povabili krajinsko arhitektko, ki bo na podlagi podatkov iz preteklosti pripravila nove načrte obnove.
»Doslej smo nadomeščali drevesa, ki so bodisi padla sama bodisi smo jih morali zaradi bolezni ali dotrajanosti podreti, zdaj pa je čas za celovito obnovo, ki bo slonela na blejski parkovni zgodovini,« poudarja Jan Bizjak in dodaja, da blejski parki skrivajo precej »zelenih zakladov«, med drugim vrsto posebnih dreves. Posvetili se bodo tudi obali, ki na nekaterih delih razpada, in sicer predvsem tam, kjer ni utrjena z betonsko škarpo oziroma ni dreves, ki bi s svojim koreninskim sistemom preprečevala erozijo. Bizjak si želi, da bi iz jezerske sklede v prihodnosti povsem umaknili promet in okoli jezera v vsej dolžini zasadili park, saj si jezero po njegovih besedah to zasluži. »Radi bi, da bi tudi obala Blejskega jezera spet dobila nazaj cvetoče grmovnice, morda tudi kakšno drevo, ki bo za senco racam in ribam, da bo sprehod okoli jezera še bolj romantičen,« razmišlja Bizjak in opozarja, da so blejski parki majhni in jih ni moč primerjati z ogromnimi parkovnimi površinami v tujini, zato je v njih prepovedano poležavanje in druge dejavnosti. »Dejstvo je, da je Bled obkrožen z zelenjem in gozdovi, torej z naravo, kjer vsak lahko najde svojih pet minut miru, zato naj parki božajo naše oko in dušo.« Kot še dodaja, se mu ne zdi nič narobe, če kdo poišče senco pod drevesom. »Vedeti pa je treba, da blejski parki niso plaža ali prostori za piknik.«