Za študente znova na voljo več dela

Ponudba študentskega dela znova narašča, a je vseeno nekajkrat manjša kot v enakem obdobju lani.

Kranj – Z rahljanjem vladnih ukrepov za zajezitev koronavirusa se je začela povečevati tudi ponudba študentskega dela. Iz e-Študentskega servisa so sporočili, da je del za študente iz tedna v teden več, trenutno jih je na voljo okoli 850. »Dela, ki jih delodajalci nudijo, so povezana z odpravo ukrepov, zato je trenutno več ponudbe za delo v gostinstvu, še vedno v trgovinah, za razvoz hrane pa tudi ostalih del, kot npr. delo v klicnih centrih, administraciji, delo za računalnikom. Največ študentov trenutno opravlja fizična dela, dela v prodaji in administrativna dela,« je razložila Saša Praček iz e-Študentskega servisa.

Kot ugotavlja, so se urne postavke dvignile za okoli deset odstotkov; povprečna urna postavka je trenutno malo nad šestimi evri bruto. Najbolje so plačana dela, pri katerih zahtevajo predhodne izkušnje in znanja, pridobljena s šolanjem oz. opravljanjem takšnega dela v preteklosti. Ko govorimo o boljših urnih postavkah, so mišljeni zneski od 6,5 pa vse do 13 evrov bruto na uro.

Lani so tak čas imeli objavljenih okoli 3500 del. Kljub naraščanju ponudbe je po mnenju Saše Praček težko oz. praktično nemogoče pričakovati, da bo takšna kot lani. »Manj bo možno izbirati, še vedno pa se bo dalo najti delo.« Mladim svetujejo, da se glede možnosti opravljanja dela pozanimajo tudi pri svojih starših, prijateljih in znancih, saj vsa niso vedno objavljena.

Sedemdeset odstotkov vseh, ki delajo preko študentskega servisa, opravlja dela v poletnem času, je razložila Saša Praček. Dijaki imajo sicer priložnost pridobiti prve delovne izkušnje po dopolnjenem 15. letu. »Po naših statistikah jih večina dela pri 19 letih, v povprečju zaslužijo 180 evrov na mesec.«

V času epidemije je sicer zaradi zapiranja velikega dela gospodarstva ponudba študentskega dela po besedah Saše Praček padla čez noč. »Od 2500 del, ki smo jih imeli objavljenih pred karanteno, je v dobrem tednu ponudba padla na 400. Še vedno pa je večina študentov zadržala delo v podjetjih, kjer so delo že opravljali. Določena podjetja, v katerih je bilo to možno, so tudi študentom organizirala delo od doma. Iskali smo študente za varstvo otrok, dostavo živil ranljivejšim skupinam, večje povpraševanje je bilo pri trgovcih.« Kasneje se je pojavila tudi potreba po pomoči v kmetijstvu zaradi izpada tujih delavcev, precej je poskočila tudi ponudba del v trgovinah ter del, povezanih s programiranjem, digitalizacijo in dostavo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / nedelja, 18. maj 2008 / 07:00

V Planini pod Golico so se srečali gorenjski izgnanci

Planina pod Golico je bila v petek, 9. maja, prizorišče 8. srečanja gorenjskih izgnancev.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 31. december 2014 / 20:03

Srečno 2015

Prihaja priložnost za sočutje in strpnost.

Kronika / sreda, 31. december 2014 / 16:48

Pogrešajo Francija Kogovška iz Žirov

Kranj – Škofjeloški policisti iščejo 52-letnega Francija Kogovška iz Žirov, ki je pogrešan od 22. decembra. Pogrešani je visok okoli 170 cm, ima pa kratke, ponavadi neurejene temnorjave lase, rjavo...

GG Plus / sreda, 31. december 2014 / 16:36

Novoletno branje in vedeževanje

Ta Snovanja so za praznično branje. Prinašajo intervju z Ivanom Sivcem, najbolj produktivnim slovenskim pisateljem – napisal je že 127 knjig! A ni le produktiven, je tudi cenjen in bran. In domač – sv...

Šport / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Prvaka Lampičeva in Klavžar

Minuli petek je bilo na Pokljuki 24. državno prvenstvo v teku na smučeh.

Kranj / sreda, 31. december 2014 / 16:28

Učijo se spoštovati različnost

Na Osnovni šoli Jakoba Aljaža v Kranju so ob dnevu samostojnosti in enotnosti pripravili prav posebno proslavo, saj so učenci deklamirali Zdravljico v kar desetih različnih jezikih.