Zaradi majhnega števila hospitaliziranih so že zaprli oddelek za covid-19 na Kliniki Golnik (na sliki), odprta ostajata le še oddelka za covid-19 v UKC Ljubljana in Maribor. / Foto: Gorazd Kavčič

Vse manj je tudi hospitaliziranih

V torek in sredo smo imeli v Sloveniji obakrat po dve zaznani okužbi z novim koronavirusom, vendar ne na Gorenjskem. S prvim junijem bo dovoljeno zbiranje do dvesto oseb, odpirajo se hoteli, fitnesi ...

Ljubljana, Kranj – Odlok o preklicu epidemije covida-19 je s sklepom vlade začel veljati 15. maja, uporablja pa se od 31. maja. Virus kljub temu ostaja med nami, zato je še naprej treba upoštevati ukrepe. Štiri zaporedne dni proti koncu prejšnjega tedna nismo imeli potrjene okužbe, medtem ko smo imeli ta torek in sredo obakrat po dve zaznani okužbi. Od začetka epidemije in vse do te srede smo imeli 1473 potrjenih okužb, umrlo je 108 ljudi, od tega 64 žensk in 44 moških. Še sedem oseb je hospitaliziranih, od tega sta dve na intenzivni negi.

Minister za zdravje Tomaž Gantar je pred nekaj dnevi poudaril, da so se ves čas trajanja epidemije zavedali dveh najbolj kritičnih sistemov, zdravstva in domov za starejše, in sicer v smislu pomanjkanja kadrov in prostorske infrastrukture. V splošnem pa je obvladovanje epidemije pri nas ocenil kot dobro. Obolelost v domovih za starejše je ponazoril s podatki: »Med 18.800 stanovalci v domovih jih je bilo okuženih samo 1,7 odstotka. Manjše težave smo imeli v desetih od skupaj 102 domov oziroma velike težave v treh domovih za starejše, ki so nastopile ob začetku epidemije.«

Direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman je povedal, da je bilo že ob začetku epidemije jasno, da domovi za starejše za obvladovanje epidemije niso izurjeni, temu v svojem osnovnem delovanju tudi niso namenjeni. Zato je bilo treba v domove pripeljati dovolj zaščitne opreme ter zaposlene naučiti, kako jo pravilno uporabljati. Skovali so strategijo, s katero bi v posameznem domu v primeru zaznane okužbe lahko ločili zdrave od obolelih stanovalcev oziroma ločili tudi tiste, ki so bili z obolelimi v stiku. Približno štirideset odstotkov prenosov okužbe se zgodi, še preden je oseba simptomatska. Najboljša rešitev za reševanje življenj v domovih za starejše je, da tja okužba sploh ne pride. Če že, pa da stike čim prej omejijo, je sklenil direktor Rozman.

Odprti tudi bazeni

Vlada je včeraj sprejela še več sprostitvenih ukrepov. S 1. junijem bo dovoljeno zbiranje do dvesto ljudi na javnih krajih in površinah, prav tako se s 1. junijem lahko odprejo nastanitveni obrati z več kot tridesetimi sobami, torej hoteli, zdravilišča, poleg njih tudi velneški in fitnes centri, bazeni in druge vodne aktivnosti. Zaprti pa ostajajo diskoteke in nočni klubi ter ob nedeljah še naprej tudi trgovine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 25. junij 2018 / 17:43

Tržičani ekipni zmagovalci

Kranj – Na pokrajinskih športnih igrah upokojencev Gorenjske v Kranju, ki jih je organiziralo Društvo upokojencev Kranj in na katerih je sodelovalo 87 tenisačev – upokojencev, je prehodni v obeh ka...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 19. junij 2017 / 12:51

Labod zašel na avtocesto

Moste – Na gorenjsko avtocesto pri Mostah je v petek zjutraj zašel nenavaden sprehajalec – labod. Ker se je sprehajal kar po vozišču, kar je predstavljalo nevarnost za voznike, so ga policisti odst...

Razvedrilo / ponedeljek, 19. junij 2017 / 18:22

Vandrovček v roke ansambla Galop

Športna dvorana Trata v Škofji Loki je gostila že 17. Večer slovenskih viž v narečju. Festival organizira Radio Sora v sodelovanju z agencijo Geržina Videoton, letos pa je bil njegov v častni pokrovit...

Kronika / ponedeljek, 19. junij 2017 / 17:58

Vozili utrujeni in zaspani

Ob zadnjih nesrečah policisti opozarjajo, da utrujeni in zaspani nismo za vožnjo.

Nasveti / ponedeljek, 19. junij 2017 / 17:56

Oslovski kašelj

Po svetu zboli zaradi oslovskega kašlja vsako leto okrog petdeset milijonov oseb; tristo tisoč jih umre. To se dogaja še posebno v deželah z necepljenim ali slabo cepljenim prebivalstvom.

GG Plus / ponedeljek, 19. junij 2017 / 17:51

Z Groharjem na samem

Prejšnji teden so na Loškem gradu odprli novo stalno postavitev slik Ivana Groharja, ki so v lasti Loškega muzeja. Intima malega likovnega salona.